Tisková zpráva Sekce pro lidská práva SZ
Pod záštitou poslankyně Kateřiny Jacques se v Poslaneckém klubu SZ dne 2. 3. 2010 uskutečnil seminář Odborné sekce pro lidská práva SZ Obchodování s cizinci, vykořisťování cizinců na pracovním trhu.
Účastnice a účastníci semináře se nakonec shodli, že závažným problémem, který v ČR brzdí kvalitnější řešení problematiky obchodu s lidmi nebo vytváří snadné podmínky pro vykořisťování na pracovním trhu, je především neochota ČR ratifikovat některé mezinárodní úmluvy jako jsou například Úmluva Rady Evropy o opatřeních proti obchodování s lidmi nebo Mezinárodní úmluva OSN o ochraně práv všech migrujících pracovníků a pracovnic a členů jejich rodin.
V současnosti v ČR také vzniká nový problém v souvislosti s trestním zákoníkem, kde nově zavedená nahlašovací povinnost má dle navrhovatelů překazit trestní čin obchodování s lidmi. Ve skutečnosti ale naopak ohrožuje pracovníky a pracovnice z nevládních organizací a současně i obchodované osoby. Brání v navazování kontaktu mezi nimi a pomáhajícími organizacemi a nevytváří vhodné prostředí pro navázání hlubší důvěry mezi klientem a sociální službou ze strany pomáhající organizace. V neposlední řadě staví pracovníky a pracovnice v sociálních službách mimo zákon. V současné době jsou v Poslanecké sněmovně projednávány dva návrhy novel trestního zákoníku. V této souvislosti poslanec Martin Bursík (SZ) na semináři uvedl, že v rámci legislativního procesu se Strana zelených pokusí prosadit pozměňovací návrhy, které by obchodované osoby i pracovníky a pracovnice nevládních organizací chránily.
V ČR existuje Národní strategie boje proti obchodování s lidmi (2008 ? 2011), která zahrnuje pravidelné meziresortní pracovní skupiny, odbor obchodu s lidmi a nelegální migrace nebo například Program podpory a ochrany obětí obchodování s lidmi (národní referenční mechanismus od roku 2003). Přesto je situace v ČR nedostatečně řešena, což dokládá i fakt, že v loňském roce byl odsouzen za trestný čin obchodování s lidmi pouze jeden případ.