PhDr. Lubomír Zaorálek

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.07.2016 7:28:00

ČR stojí pevně po boku Francie

ČR stojí pevně po boku Francie

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 18. července 2016 v Bruselu.

 Ministři vyjádřili solidaritu Francii zasažené teroristickým útokem v Nice a vyzvali Turecko k dodržování zásad právního státu. Před Radou FAC se uskutečnilo jednání šéfů diplomacií s americkým ministrem zahraničních věcí Johnem Kerrym. Ministr Zaorálek se rovněž setkal s novým šéfem britské diplomacie Borisem Johnsonem.

Na úvod jednání Rady FAC ministři zahraničních věcí členských zemí EU uctili minutou ticha oběti bezprecedentního útoku, který se odehrál ve francouzském městě Nice v den státního svátku Francouzské republiky 14. července 2016. Francouzská delegace v této souvislosti požádala o zařazení mimořádného bodu na pořad jednání Rady FAC, který byl věnován boji proti terorismu. Ministři vyslovili Francii hlubokou účast a vyjádřili jí solidaritu a jednoznačnou podporu v boji proti extremismu a terorismu. „Ocenil jsem roli Francie v boji proti radikalismu a ujistil jsem francouzské partnery, že ČR stojí pevně po boku Francie. Po událostech v Nice cítíme ještě větší závazek aktivní účasti ve společném boji proti terorismu," zdůraznil ministr Zaorálek. „Sdílení informací a spolupráce v bezpečnostní oblasti je zásadní pro budoucnost boje proti terorismu v Evropě," doplnil šéf české diplomacie.

Každý musí mít právo na spravedlivý soudní proces

Ministři se věnovali také aktuální situaci v Turecku, kde proběhl neúspěšný pokus o vojenský převrat. Evropská osmadvacítka jednoznačně odsoudila pokus o násilné převzetí moci a zároveň vyzvala turecké autority ke zdrženlivosti při zvládání současné situace a zabránění dalšímu násilí. Odsoudili jsme pokus o převrat, ale stejně důležitá je nyní reakce turecké vlády, která musí být postavena na obhajobě demokratických institucí a hodnot, to je v tuto chvíli nesmírně důležité," uvedl ministr Zaorálek. EU zdůraznila v závěrech Rady věnovaných Turecku „potřebu respektování demokracie, lidských práv a základních svobod v souladu Evropskou úmluvou o lidských právech včetně Protokolu 13 o zákazu trestu smrti“ a vyzvala tureckou vládu k dodržování ústavního pořádku a vlády práva. „Kdo chce být součástí Evropy, nemůže uvažovat o trestu smrti ani v reakci na vojenský převrat," zdůraznil ministr Zaorálek. „Každý musí mít právo na spravedlivý soudní proces, není možné, aby se reakce státní moci změnila v účelové pronásledování oponentů současné vlády a pošlapávání práva, dodal v této souvislosti šéf české diplomacie.

Na okraj jednání Rady absolvoval ministr Zaorálek rovněž krátkou schůzku s novým britským protějškem Borisem Johnsonem. Oba ministři ocenili dobrou úroveň česko-britských vztahů. „Ministr Johnson mě ujistil, že má zájem na jejich dalším posílení," přiblížil ministr Zaorálek.

Samotnému jednání Rady FAC předcházela společná snídaně osmadvacítky s ministrem zahraničních věcí USA Johnem Kerrym, která byla věnována dalším krokům při řešení krizových situací v Sýrii, Libyi a v Afghánistánu. Ministři diskutovali rovněž o vztazích s Ukrajinou a Ruskem.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama