Dne 27. července 2017 o tom v New Yorku rozhodli členové ECOSOC. Jde o úspěch české diplomacie, Česko se tím po dvaceti letech vrací do vedení jednoho ze tří nejdůležitějších orgánů Organizace spojených národů.
Česká republika se v rámci svého předsednictví zaměří na téma účasti na veřejném životě jako prostředku a cesty k vytváření a posilování udržitelné, odolné a inkluzívní společnosti (Towards sustainable, resilient and inclusive societies through participation of all). Stanovení předsednické priority sice není povinné, ale v posledních letech se stalo dobrým zvykem a výsadou předsednické země. Státy vybírají taková témata, jež by chtěly v OSN zviditelnit a k jejichž řešení by chtěly přispět. Zvolený důraz na participaci vychází z dlouhodobých zkušeností a zahraničně-politických priorit a Koncepce zahraniční politiky České republiky, zejména podpory demokracie a lidských práv.
„V realizaci Cílů udržitelného rozvoje může ČR „vést příkladem“ – příkladem vlastní komplexní reformy a obnovy zničené země a nevýkonného politického systému. Pro předsednictví ECOSOC jsme proto zvolili téma, které bylo podle nás klíčem k této úspěšné proměně ČR a které nabízíme jako inspiraci i pro další země v naplňování Cílů udržitelného rozvoje,“ vysvětluje ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
ECOSOC byl na základě Charty OSN zřízen jako hlavní orgán pro koordinaci hospodářské a sociální činnosti OSN, přidružených odborných organizací a institucí. ECOSOC má 54 členů, kteří jsou ve funkci tři roky.
Česká republika byla do Hospodářské a sociální rady poprvé zvolena na období 1996–98. Již v prvním roce členství se stal stálý představitel České republiky při OSN jedním ze čtyř místopředsedů Hospodářské a sociální rady. V roce 1997 se Česká republika s úspěchem zhostila předsednictví Rady. Dále byla Česká republika členem Hospodářské a sociální rady v období 1999–2001 a 2006–2008.