PhDr. Lubomír Zaorálek

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,75. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.10.2016 14:48:00

Je nutné zastavit utrpení v Aleppu

Je nutné zastavit utrpení v Aleppu

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 17. října 2016 v Lucemburku.

Ministři odsoudili bezprecedentní násilí v Sýrii a vyzvali k okamžitému zastavení bombardování Aleppa. EU je připravena debatovat o dalších sankcích. Rada FAC přijala roadmap k realizaci Evropské globální strategie a povýšila vztahy s Tuniskem.

Pokračující bombardování Aleppa a humanitární krize byly v centru pozornosti ministrů zahraničních věcí členských zemí EU, kteří se sešli na svém pravidelném zasedání v Lucemburku. Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky jednoznačně odsoudili pokračující eskalaci násilí v důsledku ofenzivy vládních sil podporovaných Ruskem ve městě Aleppo. Ministři požadují okamžité zastavení bombardování v Aleppu, ukončení obléhání měst i v dalších částech Sýrie a umožnění přístupu humanitární pomoci v souladu s mezinárodním humanitárním právem. „Máme mimořádnou odpovědnost při vědomí, že se tu jedná o životy více jak dvou set tisíc lidí, kteří mohou být v Aleppu zlikvidováni,“ přiblížil dramatičnost současné situace ministr Zaorálek.

Dále je dle evropské osmadvacítky nutné využít všech možností k obnovení jednání a ukončení konfliktu. „Pachatelé zločinů, zejména válečných zločinů, musí být pohnáni k zodpovědnosti, ať se jedná o vojenské velitele nebo osoby zodpovědné za současné utrpení v Aleppu,“ zdůraznil ministr Zaorálek.  „V případě pokračující eskalace násilí se stane otázka dalších sankcí  proti zodpovědným osobám v Sýrii aktuální,“ doplnil šéf české diplomacie. Ministři rovněž zdůraznili mimořádnou odpovědnost Ruské federace coby přímého účastníka vojenského konfliktu a vyzvali ji k uplatnění svého vlivu na režim Bašara Asada.

Ministři na jednání schválili kroky pro postupné zavádění Evropské globální strategie. Ta by měla EU umožnit účinněji reagovat na bezpečnostní výzvy současnosti, ať už v jižním nebo východním sousedství Evropy.  Mělo by se tak stát díky lepšímu propojení nástrojů diplomatických, rozvojových nebo vojenských. Právě oblast bezpečnosti je z českého pohledu zásadní, ČR jednoznačně podporuje i možné budoucí ustavení Bezpečnostní a obranné unie.

Ministři dále rozhodli o povýšení partnerství EU s Tuniskem. Ministři ocenili Tunisko jako příklad země, která nastoupila úspěšnou transformaci pro tzv. Arabském jaru a sehrává pozitivní roli při budování stability ve Středomoří.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama