Ministři Zaorálek a Koenders se v diskusi o migraci shodli na potřebě zefektivnit systém ochrany vnějších hranic EU a prohloubit spolupráci se zeměmi, odkud migranti do Evropy přicházejí. "Spolupráce s těmito zeměmi v rozvojové oblasti by měla být podmíněna plněním readmisních dohod," uvedl v této souvislosti ministr Zaorálek. Klíčová je také spolupráce evropských zemí na rozbití sítí organizovaného zločinu, který z obchodu s migranty profituje. "Podporujeme princip solidarity, ale v přístupu k migraci je třeba brát v úvahu rozdílnou situaci v jednotlivých členských státech EU," dodal šéf české diplomacie.
Důležitým tématem jednání byla také aktuální ekonomická situace v Evropě, zejména nejistý výhled vývoje v Řecku. "Shodli jsme se, že musíme být připraveni na všechny varianty, které mohou během příštího týdne nastat," konstatoval ministr Zaorálek.
Důležité je zachování společné evropské pozice
V souvislosti se situací na Ukrajině ministři podpořili plnou implementaci Minských dohod. Důležité je zachování společné evropské pozice. Jednotná, silná a stabilní Evropa je v této situaci základem pro řešení krize.
V rámci návštěvy v Haagu navštívil ministr Zaorálek také sídlo Mezinárodního trestního soudu, kde jednal s jeho předsedkyní Silvií Fernández de Guremendi a také s českým soudcem Robertem Fremrem. Setkal se také s generálním ředitelem Organizace pro zákaz chemických zbraní Ahmetem Üzümcü, se kterým hovořil zejména o likvidaci chemických zbraní v Sýrii.
Ministra Zaorálka na cestě do Nizozemska doprovázela podnikatelská delegace organizovaná Hospodářskou komorou ČR, která se zúčastnila ekonomického fóra s nizozemskými partnery.