Ministři nejprve hovořili o dobrém vývoji ve vzájemných vztazích. Od poslední návštěvy šéfky japonské diplomacie uplynulo více než 15 let, proto ministr Zaorálek s potěšením uvítal Fumia Kishidu v Praze. Zároveň doufá, že se podaří v polovině tohoto roku zrealizovat plánovanou cestu premiéra Bohuslava Sobotky do Japonska, která bude dalším posílením vysoké úrovně vztahů mezi oběma zeměmi.
Šéf české diplomacie upozornil na 60. výročí od obnovení diplomatických vztahů, u jehož příležitosti se ČR rozhodla vyhlásit rok 2017 ‚Rokem české kultury v Japonsku‘, který nabídne Japoncům mnoho výstav, projekcí a prezentací. “Česká kultura je v Japonsku velmi populární, stejně jako japonská kultura v Česku. Součástí naší prezentace v Japonsku bude vystavení Slovanské epopeje Alfonse Muchy,” nastínil plány v této oblasti Lubomír Zaorálek.
Příležitosti v oblasti vzájemného obchodu a investic byly dalším zásadním tématem jednání partnerů. “Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým největším obchodním partnerem pro ČR v Asii a považujeme za stabilního a spolehlivého partnera. V ČR je dnes přítomno 240 japonských firem, které vytvářejí 47 000 pracovních míst,” zhodnotil pozitivní ekonomický vývoj Lubomír Zaorálek.
Schůzka českého a japonského ministra zahraničí se věnovala možnostem spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti a také zahraničním tématům. Kromě aktuální situace v Asii jednali partneři o vztazích Japonska s EU a V4, konkrétně o vyjednávání dohody mezi EU a Japonskem o volném obchodu a strategickém partnerství či o spolupráci Japonska s Mezinárodním Visegrádským fondem.
Návštěva Fumia Kishidy v Praze pokračuje následující den přijetím u předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky a předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka.