PhDr. Lubomír Zaorálek

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.10.2010 17:27:00

Navýšení počtu vojáků do Afghánistánu nedoporučím

Navýšení počtu vojáků do Afghánistánu nedoporučím

Nemůžeme si být jisti, v jaké rozpočtové situaci se budeme nacházet příští rok a zároveň nelze odhadnout nejbližší vývoj situace v Afghánistánu.

Politickému grémiu ČSSSD i poslaneckému klubu ČSSD hodlám předložit zamítavé doporučení k vládnímu materiálu vztahujícímu se k našemu dalšímu působení v zahraničních misích v letech 2011 až 2013. Toto zpochybnění návrhu předložím právě už kvůli onomu plánování na dva roky.

Především si nemůžeme být jisti, v jaké rozpočtové situaci se budeme nacházet příští rok a zároveň nelze odhadnout nejbližší vývoj situace v Afghánistánu. Mou hlavní výhradou je ale faktická proměna české armády, která se stává armádou určenou k plnění jediného úkolu. Posiluje se proces tzv. „afghanizace“ české armády – to znamená, že převážná část její kapacity – ať už se to týká plánování, logistiky, personálu – je koncentrována na afghánskou misi. Nesouhlasím s tím, aby naše armáda byla budována na výrazně specifické podmínky jedné operace, jejíž historická perspektiva je limitována rokem 2014 přičemž se uvažuje i o dřívějším stažení vojsk NATO.

Stále nám chybí racionální analýza nákladů a přínosů naší mise v Afghánistánu.

Jeden příklad za všechny: I přes masivní nasazení vojsk NATO a USA v Afghánistánu zůstává absolutně nedotčena jedna sféra „afghánské ekonomiky“, která představuje výraznou bezpečnostní hrozbu pro svět, Evropu i Českou republiku – 93% celosvětové produkce opia.

Zároveň dostáváme informace o naprosto nezvládnutelném průběhu posledních voleb v Afghánistánu, stejně jako informace o otřesné korupci špiček afghánské politiky. Množí se také brutální zákroky vůči civilnímu obyvatelstvu. A to ne ze strany Talibánu, ale bohužel i ze strany našich spojenců. To jsou také zřejmě důvody odchodu kontingentu Kanady a Nizozemí a rostoucí nespokojenosti veřejného mínění v řadě zemí našich spojenců.

Pokud je prioritou české zahraniční politiky oblast Západního Balkánu, je velmi problematické, abychom od roku 2012 prakticky zcela rezignovali na naši vojenskou přítomnost v Kosovu. Vládní materiál přitom potvrzuje, že politicko-bezpečnostní situace v Kosovu je stále nestabilní.

Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničních věcí za ČSSD
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama