„Na tomto zasedání výboru, který se uskuteční na konci srpna, mohou být totiž navrženy pozměňovací návrhy. Proto byla role tohoto diskusního semináře vysoká,“ doplnil předseda Vacek.
Zástupci MPSV, poslanci a široká veřejnost diskutovali na semináři nejvíce o kartě sociálních systémů. Tedy nejen o nákladech spojených s jejím zavedením, ale i možné stigmatizace, která tato karta může představovat pro uživatele. Kromě funkce identifikátoru je podstatná i úloha platebního prostředku, která především v oblasti dávek spojených s hmotnou nouzí může zlepšit efektivní kontrolu vynaložených dávek.
V problematice jednotného výplatního místa se nejvíce projednávaly kompetence mezi Úřadem práce a obcemi. Obce by díky přesunutí výplaty dávek na úřady práce měly mít více prostoru pro sociální práci. Otázkou zůstává, do jaké míry je vhodné oddělení sociálního šetření a samotné přiznání spojené s výplatou dávky.
Účastníci semináře diskutovali i problematiku posudkového lékařství (zavedení systému ICF, nezbytnost vazby posudkových lékařů na sociální šetření), zaměstnávání osob se zdravotním znevýhodněním i problematiku dlouhodobé péče. V připravovaném zákonu o dlouhodobé péči by měla být lépe provázána sociální a zdravotní péče. Vážným problémem je i zajištěnost návazných sociálních služeb po hospitalizacích především psychiatrických pacientů.
„Je nutno vytknout MPSV, že témata, jaká byla na tomto semináři projednávána a celá řada podobně vážných, sociálních témat jsou jen velmi málo diskutována a vysvětlována a z toho pak pramení celospolečenská nervozita a mnohdy i hlasitý nesouhlas. Zájem účastníků a aktivita při diskuzi pomohly mnohé nejistoty ve výkladu upřesnit“, zhodnotil výsledek semináře předseda výboru Martin Vacek.