Celková alokace projektu, podpořeného fondy Evropské unie (skrze OP VVV), přesahuje 350 milionů korun. Jelikož je projekt finančně podpořen z fondů EU, pražské školy nezaplatí za nabízené programy a aktivity ani korunu.
Zkratka iKAP znamená „implementace Krajského akčního plánu“ – tedy proces, kdy se do praxe zavádějí priority vzdělávání, které jsou v takovém plánu definované. Krajský akční plán (KAP) je, obecněji řečeno, nástroj pro zlepšení řízení škol, hodnocení kvality vzdělávání a plánování strategických kroků vedoucích ke zvýšení kvality vzdělávací soustavy kraje i jednotlivých škol. To vše v souladu se vzdělávacími prioritami MŠMT.
„A právě priority ministerstva školství a hlavního města Prahy v oblasti vzdělávání přenáší do praxe projekt iKAP II – Inovace. Pro Prahu ho koordinuje Pražský inovační institut, jenž se už dva roky zaměřuje na inovace a propojení vzdělávání, veřejného sektoru a podnikání v metropoli. Tento inovační projekt je jedním z největších, který institut řeší, má celkem jednačtyřicet partnerů,” uvedl pražský radní pro oblast školství a podpory podnikání Vít Šimral.
Hlavních partnerů, kteří budou v následujících dvou letech realizovat většinu plánovaných aktivit, je dvaadvacet. Jsou mezi nimi neziskové organizace (např. META, InBáze, Vigvam, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání nebo CEDU – Centrum pro demokratické učení) i akademické a vzdělávací instituce (Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, ČVUT, Gymnázium Na Zatlance, Akademie řemesel Praha a další).
„Naším cílem je pomáhat školám zavádět inovativní postupy řízení i výuky tak, aby se žáci učili v prostředí, které je plně podporující,“ říká Petr Valenta, gestor projektu.
Projekt začal oficiálně fungovat loni v červnu, některé spolupracující organizace zahájily aktivity už během loňského léta a podzimu, jiné teprve program připravují. Např. organizace Post Bellum (ZDE) realizovala divadelní letní dílny pro žáky ohrožené školním neúspěchem a nyní pořádá semináře pro učitele, workshopy pro školní třídy a rozjíždí tandemovou výuku. Organizace Jules a Jim (ZDE) pro školy pořádá semináře v oblasti prevence šikany pro školní metodiky prevence a pedagogické sbory, Člověk v tísni (ZDE) nabízí v rámci projektu skupinové supervize a kurzy pro učitele a asistenty pedagoga pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.
Workshopy k rozvoji digitálních kompetencí pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ a jejich pedagogy nabízí organizace OSE Czech republic (ZDE) v jedinečném prostoru Haly 40 (ZDE) v Pražské tržnici v Holešovicích. Dílny, kde se účastníci naučí pracovat s virtuální realitou, audio a video streamingem či 3D tiskem, doplní vzdělávací program v oblasti prevence závislostí, kyberšikany a zdravého přístupu k technologiím a online prostředí. Jeden z dalších partnerů, Česká asociace streetwork (ZDE), řeší s pražskými školami prevenci předčasných odchodů žáků ze vzdělávání a pořádá semináře s odborníky na důležitá témata. Společnost pro kreativitu ve vzdělávání (ZDE) spoluorganizuje nyní v únoru Festival umění a kreativity ve vzdělávání (ZDE), který je určen školám, pedagogům i široké veřejnosti. Běží i první setkání (prozatím online) k podpoře podnikavosti ve školách, které pořádá Pražský inovační institut či Inovační laboratoř Univerzity Karlovy (ZDE).
A v těchto dnech se rozbíhá jedna z nejdůležitějších částí projektu: program Rozvíjíme školu spolu (ZDE), který realizuje přímo Pražský inovační institut. „Jde o leadership program, mentoring a koučink pro vedení pražských škol, tedy nejen pro ředitele, na kterém spolupracujeme s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy a Institutem firemní kultury,“ přibližuje Petr Valenta. „Do leadership programu jsme přidali i školení ke strategickému řízení škol, aby ti, kdo je vedou nebo v budoucnu povedou školy, nemuseli jen hasit aktuální problémy, ale měli dlouhodobou strategii. Aby se stali silnými leadery, kteří dokážou stmelovat pedagogický sbor a vedou ke společné vizi,“ popisuje Valenta.
Zdroje financování projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání:
Hlavní partneři projektu:
HMP (projektový záměr Hardware Lab), Pražský inovační institut,
Univerzita Karlova - Pedagogická fakulta, Elixír do škol, Post Bellum,
Člověk v tísni, Jules a Jim, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání,
CEDU - Centrum pro demokratické učení, Střední průmyslová škola
elektrotechnická Praha 10, V Úžlabině 320, Gymnázium, Praha 5, Na
Zatlance 11, Vigvam, SŠ - COPTH Praha 9, Gymnázium, U Libeňského zámku
1, Praha 8, OSE CZ (H40), Akademie řemesel Praha - Střední škola
technická, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium, Střední
odborná škola Jarov, Česká asociace streetwork, InBáze, Meta,
Středoškolský sněm hl. m. Prahy, Institut firemní kultury, ČVUT.
Více informací o projektu ZDE.