Tehdy Havel řekl, že ho občané do funkce určitě nezvolili proto, aby jim lhal. Přesto lhal mnohokrát. A bez uzardění. Jeho předchůdci prý z tohoto místa po mnoho let říkali, že naše země vzkvétá. A Havel si zoufal: naše země nevzkvétá! A zopakoval řadu tehdejších klišé, včetně Zemanových vět o počtu vysokoškoláků, v čemž nás prý předhonil i Nepál (s tehdy bezmála devadesátiprocentní negramotností). Připomínám, že bez Havlova morálního znehodnocení předlistopadové doby by nebyla možná Klausova perestrojka- katastrojka.
Zeman je dobrý rétor, s jeho myslitelskými výkony už to tak dobré není. Ale o to nejde. Co mne v jeho vánočním projevu zarazilo, bylo tvrzení, že skončila blbá nálada a země roste. Že stoupá její ekonomický výkon a že za to musí vládu pochválit. Vláda podle něj spravuje zemi dobře. Dokonce i důchodcům se přidá (celých 40 korun).
Podhradí to vidí jinak. Naštvanost (eufemisticky řečeno) lidí nejenže neskončila, ale neskutečně roste. Lidé vidí všudypřítomný parazitismus, korupci, neschopnost řešit skutečné problémy, urážky lidské důstojnosti a nárůst nerovnosti. A drtivou morální i kulturní krizi, které jsou snad ještě horší než krize ekonomická a sociální.
Pamatuje si Zeman ještě heslo z roku 1989 "všechnu moc tvořivosti"? Šlo o to, zlomit byrokratickou rutinu a pohodlnost a dát konečně šanci tvořivosti občanů. A bojovat proti strachu ve všech jeho podobách, protože tam, kde je strach (včetně strachu ekonomické povahy), jsou šance demokracie malé.
S jedním bodem vánočního projevu souhlasím. Je to názor, že tato země patří nám a nikoli všem, a už vůbec ne těm, kteří k nám vnikají nezákonně. Patří nám a těm, kteří uznávají a respektují naše hodnoty. Postmoderní rozmývání identit musí skončit. V tom má Zeman pravdu. Ale naše země nevzkvétá.
Třeba má prezident jiný motiv. Možná si už chystá společné hřiště s Andrejem Babišem…
28. 12. 2015