PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.

Miroslav Ransdorf zemřel 22. ledna 2016 v Praze
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,03. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.07.2015 13:18:21 - Vernarec

Mír NATO a EU

Vážený pane poslanče, četl jsem následující.......Evropa žije již 70. let v míru (mimo balkánské státy) a to za pomocí NATO a EU. Právě tyto dvě organizace zajišťují vzájemnou spolupráci a bezpečnost. Proto jsou tyto organizace trnem v oku některým globalizátorům s imperiálními sklony (pisatel neřekl, zda myslí USA, nebo Rusko). Já se spíše domnívám, že USA rozeštvali co mohli a NATO a EU jim v tom pomáhalo. Viz. třeba Jugoslávii a pak dál Libii a podobně. Jaký je Váš názor ? Moc děkuji

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

04.07.2015 22:21:08 - PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.
          Dobrý den, pane Vernareci, už válka v Jugoslávii, její zničení a rozklad přinesly smrt 250 000 lidí. Válka se přitom odehrávala v sousedství EU v zemi, která ve dvou světových válkách stála na straně Západu. Američané svou intervencí v Iráku, sankcemi proti Iráku a intervencemi rozbili a destabilizovali celý Blízký východ. Zdá se, že globální vývoz chaosu je cestou, jak udržet americký vliv. NATO není žádná záruka míru a stability, NATO je přežitek studené války, využívaný Američany jen tehdy, když se jim to hodí.

        Když NATO v roce 1949 vznikalo, lord Ismay řekl, že NATO bude mít tři cíle: udržet Spojené státy v Evropě, Rusko mimo Evropu a Německo dole.

        NATO po konci studené války marně hledá novou identitu. Na Washingtonském summitu v březnu 1999 byl potvrzen závazek udržovat bezpečnost a mír v euroatlantické oblasti s dodatkem „and around“, to znamená i ve vnějším prostředí kolem euroatlantické oblasti. Tedy globální závazek. Členské země tak mohou být zataženy do konfliktů kdekoli na zeměkouli. Mezi důvody pro ozbrojený zásah se uvádí všechno možné, třeba ohrožení demokracie, sociální napětí, konflikty, nepovedené ekonomické reformy...

        V této souvislosti připomínám myšlenku z Čapkova apokryfu Smrt Archimédova- síla se váže. Jednoho dne globální závazky přesáhnou síly Spojených států a jejich spojenců. Opakuji znovu-NATO není žádnou zárukou míru a stability, ale je nástrojem politiky USA. Evropská unie ve své zahraniční politice totálně selhává.