Džibutsko leží na východě Afriky. Je zde umístěno několik zahraničních základem, včetně americké na které je 4000 vojáků včetně příslušníků speciálních sil. Odtud USA podnikají své operace v Jemenu a Somálsku. Jen 13 kilometrů od americké základny má ale svou základnu i čínská armáda. Její vojáci nad jakoukoliv pochybnost oslňovali lasery americké piloty. Dvěma z nich způsobili zranění očí. Američané tedy mimo jiné varovali civilní letecké společnosti využívající tento koridor před hrozícím nebezpečí.
A jak reagovala Čína v oficiálním prohlášení?
„Už jsme odmítli nepodloženou kritiku. Čínská strana neustále a pevně dodržuje mezinárodní právo i právo místní země a je oddána ochraně regionální bezpečnosti a stability.“ A vylhané prohlášení pokračuje ještě větší nehorázností, „připomínáme odpovědné americké osobě, aby dbala na pravdomluvnost, když mluví, a hned nespekulovala a neobviňovala.“
Takovou nehoráznou drzost si může dovolit jenom diktátorský zločinný režim, který může manipulovat nejen s médii, ale také s jakýmikoliv důkazy. Ještě více však vynikne toto prohlášení při porovnání s chováním Číny v jejím vlastním regionu – Jihovýchodní Asii. Neustále ohrožuje Tchajwan, který vydává za svoje území, ač tam žijí lidé, kteří se svobodně rozhodli pro demokracii a vytrvali v odmítání komunistické diktatury. V Jihočínském moři buduje Čína umělé ostrovy v mezinárodních vodách a na nich instaluje vojenská zařízení vyloženě určená k útoku na blízké i trochu vzdálenější demokratické sousedy jako jsou Japonsko nebo Austrálie. Čína neuznává mezinárodní vody a soustavně zastrašuje a útočí na plavidla, která je v souladu s mezinárodním právem využívají.
Mezi oficiálními prohlášeními a skutečným chováním Číny je naprostý rozpor. Kdo tedy lže a podvádí a kdo je v právu?