PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D.

Aliance národních sil - předsedkyně
  • ANS
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,39. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.02.2019 15:18:54

Tisková zpráva k jednání ,,Bukurešťské devítky“ dne 28.2.2019

Tisková zpráva k jednání ,,Bukurešťské devítky“ dne 28.2.2019

Žádáme českého prezidenta, aby bez znalosti názoru veřejnosti nepřistoupil k podepsání jakékoliv deklarace v rámci NATO, o jejímž obsahu není veřejnost informována.

Původní Bruselský pakt (Belgie, Francie, Lucembursko, Nizozemsko a Velká Británie) byl změněn vlivem Spojených států a Kanady s pozváním Dánska, Islandu, Itálie, Norska a Portugalska na Severoatlantickou alianci, která vznikla 4. dubna 1949 na základě ustanovující Washingtonské smlouvy. Řecko a Turecko se staly členy NATO 18. února 1952.

Deset let po nejstrašnější válce světa vyvolané nacistickým Německem, po níž zůstaly desítky milionů zabitých a další milióny povražděných v německých koncentračních táborech, vstoupila 6.května 1955 do NATO Spolková republika Německo.


Reakcí na tuto provokaci vznikla dne 14. května 1955 Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci (Varšavská smlouva) států Polska, Maďarska, Albánské republiky, Bulharska, Rumunska, Československa a Svazu sovětských socialistických republik. Německá demokratická republika přistupuje k smlouvě v roce 1956.


Polsko, Maďarsko a Česká republika k NATO přistoupily 12.března 1999 a Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litva a Estonsko 29. března 2004.

Oslava 70. let vzniku NATO je z pohledu přistoupení jednotlivých členů ,,Bukurešťské devítky“ do NATO nepochopitelná, nelogická a v rozporu s historickými a morálními hodnotami.


Lze možná slavit 20 let od přistoupení České republiky, Polska a Maďarska do NATO, avšak spolu s připomenutím vybombardováním Jugoslávie 24.března 1999.


Lze slavit 15 let od přistoupení Slovenska, Rumunska, Bulharska, Estonska, Lotyšska a Litvy do NATO, avšak spolu s připomenutím vzniku vojenských základen U.S. Army na těchto suverénních územích.


Co nelze slavit a  pochopit, že opět za zády obyvatel ,,Bukurešťské devítky“ bude podepsána v Košicích prezidenty společná deklarace, týkající se aktuálních bezpečnostních témat.


Když si občané své politické představitele platí, tak mají samozřejmě právo dopředu vědět, jaká budou projednávána témata, o jakou obranu proti kybernetickým hrozbám, šíření dezinformací a propagandy se jedná.


Eva Novotná, mluvčí, Iniciativa NE základnám ČR, z.s.

Vladimíra Vítová, předsedkyně,  České mírové fórum, z.s.


·     


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama