PhDr. Vladimíra Vítová, Ph.D.

Aliance národních sil - předsedkyně
  • ANS
  • mimo zastupitelskou funkci
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
2,35
muži 80%
ženy 19%
18+ 0%
26+ 24%
38+ 3%
50+ 72%

Průměrná známka je 2,35. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.01.2020 22:25:25

Zabrání Rusko obnově amerických a NATO základen v Libyi?

Zabrání Rusko obnově amerických a NATO základen v Libyi?

Na berlínské konferenci vyzval státní tajemník USA Mike Pompeo k „ukončení zahraničních zásahů do Libye, prosazoval zbrojní embargo a trvalé příměří“. Francie, Velká Británie a Itálie udělaly totéž.

 Jedná se přesně o ty země, které před devíti lety vyprovokovaly  – pod americkým vedením - válku NATO proti Libyi.

Za sedm měsíců provedlo tehdy letectvo NATO 30 tisíc takzvaných misí - tedy náletů, při nichž na lybijské území popadalo přes 50 tisíc bomb a raket. Všechny tam leží doposud!

Libye byla před svým napadením státem, který měl „vysokou úroveň hospodářského růstu a vysoké ukazatele lidského rozvoje“ (jak dokumentovala v roce 2010 Světová banka). Libyjský plán na vytvoření nezávislých ekonomických orgánů Africké unie s vlastními svrchovanými investičními fondy byl zničen. USA a Francie se totiž dohodly, že tento velkolepý libyjský plán na vytvoření africké měny - jako alternativy k dolaru a CFA franku, uvalenému na 14 bývalých afrických kolonií – zablokují válkou.

Státní investiční libyjské fondy, 150 miliard dolarů investovaných do zahraničí libyjským státem a „zmrazených“ v předvečer války, 16 miliard EUR blokovaných v Evropské bance a dalších 10 miliard v jiných bankách EU náhle a navždy prostě zmizely. Nyní se vrcholně pokrytecká EU na berlínské konferenci zavázala poskytnout Libyi tzv. „schopnost budovat národní instituce, jako je ropná společnost, centrální banka a investiční orgán“. To vše v rámci tzv. „strukturálních ekonomických reforem“. Jinými slovy jde o privatizaci veřejných společností – tedy o jejich ukradení západními nadnárodními koncerny. Záměrem je tak legalizovat dnešní libyjský systém.

Kromě ropných rezerv (největší v Africe) a zemního plynu je ve hře i životodárná voda – nyní dražší než ropa. Konkrétně jde o tzv. Nubian aquifer, který tehdejší libyjský stát kdysi vybudoval k přepravě vody. Je to přes 1300  studničních potrubí vedených v poušti a do pobřežních měst.

V Berlíně se tedy „hraje“  o kontrolu celého libyjského území, které má primární geostrategický význam. Je třeba si uvědomit, že v roce 1954 tam USA nainstalovaly svou hlavní leteckou základnu ve Středozemním moři na Wheelus Field, nedaleko Tripolisu, a to s bombardéry vyzbrojenými jadernými hlavicemi. A proto je dnes jedním z hlavních cílů ruské politiky v Libyi zabránit opětné instalaci vojenských základen USA / NATO.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama