Pietní shromáždění, které pořádá Židovská obec v Plzni společně s Ekumenickým setkáváním plzeňských církví, začalo ve 14:00 hod. v plzeňské Velké synagoze, aby uctilo památku 2065 odvlečených Židů, z nichž se domů vrátilo pouhých 112. Toto shromáždění, nazvané „Židé a křesťané společně…“, se stalo v Plzni tradicí a koná se již od roku 2008, kdy v době tohoto výročí chtěli městem a kolem synagogy pochodovat extremisté. Tehdy se plzeňská veřejnost postavila velmi hlasitě proti a přišla k Velké synagoze vyjádřit solidaritu plzeňským židům a odsoudit antisemitismus spolu s extremismem.
Na úvod setkání promluvil předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek a svůj projev přednesl také primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Velkou synagogou zazněla i slova biskupa Františka Radkovského, vzpomínky Tomana Broda přeživšího selekci dr. Josefa Mengeleho v Osvětimi, a Ruth Hálové, patřící k dětem, které zachránil sir Nicholas Winton. Na závěr promluvila ještě členka Židovské obce Sylvie Wittmannová a shromáždění zakončil modlitbou vrchní zemský rabín Efraim Karol Sidon. O hudební doprovod se postarala hudební skupina Filia a violoncellisté Jiří Hošek a Dominika Weiss Hošková.
Ke shromáždění také promluvil starosta Městského obvodu Plzeň3 Radislav Neubauer, který rovněž přijal účast na tomto pietním aktu. Ve svém projevu označil židovské transporty v roce 1942 za jednu z největších tragédií v historii našeho města a poukázal na snahy, které se pokoušejí v současné době tyto válečné hrůzy relativizovat a přepisovat historii. Zdůraznil, že židovské oběti nacistického režimu musí být trvalým mementem a že „svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí a nejsou zadarmo, že jsou to hodnoty, které musíme neustále střežit. Ti, kteří za ně položili život, nás k tomu zavazují.“