Radnice Prahy 12 chce tuto službu svým občanům poskytovat a mít vliv na kvalitu služeb a technickou úroveň sběrného dvora, který chce proto i nadále provozovat jako součást městského systému odstraňování komunálních odpadů. Pokud by byl sběrný dvůr předán magistrátu Prahy a následně dán do pronájmu jinému provozovateli (např. Pražské služby), Praha 12 by ztratila jakýkoli vliv na jeho provoz.
V současné době připravujeme řešení na zvýšení kvality služeb a celkové úrovně sběrného dvora. K tomu bychom rádi využili dotace z fondů EU. Technická úroveň provozu sběrného dvora totiž nyní nesplňuje požadavky na dostatečnou úroveň čistoty a kvality provozu. Je to dáno skutečností, že dlouhodobě nebylo investováno do jeho stavebně-technického vybavení, protože se sběrný dvůr nacházel na pronajatých pozemcích cizích vlastníků s výpovědní dobou tři měsíce a povinností provozovatele je v případě ukončení nájemního vztahu uvést do původního stavu. Proto jsme za 3 miliony odkoupili pozemky sběrného dvora do vlastnictví Prahy 12 a pražský magistrát přispěl zbývající částí.
Provoz sběrného dvora je nyní dotován z peněz Prahy 12 i hl. m. Prahy celkovou částkou 8 až 9 milionů korun za rok. Výše dotace z hl. m. Prahy ale závisí na technické úrovni a kvalitě služeb, která je nyní nedostatečná. Proto i reálně hrozilo, že se dotace z Prahy sníží a zatíží se o to více rozpočet Prahy 12. Naopak pokud bude naše městská část moci sběrný dvůr provozovat na vlastních pozemcích, investice do jejich nákupu se jí vrátí a počítáme, že provoz se sám zaplatí. Předpokládáme, že v budoucnu bude provoz sběrného dvora generovat i zisk a služby budou rozšiřovány dle požadavků obyvatel Prahy 12.
Jinak pokud někdo argumentuje tím, že finance čerpané z fondů EU, hradí obyvatelé, je třeba připomenout, že Česká republika je stále ještě čistý příjemce peněz z fondů EU, které jsou primárně určeny právě na zvýšení úrovně méně vyspělých zemí EU. Navýšení technické úrovně a kvality služeb sběrného dvora, který třídí odpad, tak považuji za opravdu efektivně využitou investici, navíc plně splňující účel dotací.
Co se týče přirovnání k italské mafii, které též zaznělo z pera autora textu o sběrném dvoru, k tomu se mi ani nechce vyjadřovat. My si italskou mafii ani její „podnikatelské“ aktivity rozhodně za vzor nebereme, to necháme na pisateli.
Milan Maruštík, radní pro životní prostředí