Jaké to tehdy asi bylo? Je možné, že „být v Evropě“ muselo být moderní, cool a že pro setrvání hlasovala hlavně mladá generace. Pro tehdy hlasovalo 67 % voličů. Když se ze statistik dá vyčíst, že pro brexit hlasovali hlavně starší lidé, je možné obrazně říci, že o něm rozhodla ta samá generace, která rozhodla o vstupu.
Já vím, je to trochu přitažené za vlasy, ale těch 43 let nejspíš tuto generaci zklamalo. Tím nechci říci nic jiného, že se zřejmě jedná o neúspěch modelu evropské integrace v Británii. Přinášel jim prostě méně, než oni Evropě dávali.
A jaké z toho plyne poučení pro nás? Jako členové EU jsme se zřejmě na tomto neúspěchu také nějak, i když pouze 14 let, podíleli a musíme statečně přijmout jeho následky. V Británii je nyní trochu zmatek, ale já věřím, že si Britové budou vědět rady, jako vždy.
Mám k tomu citát, do třetice, a to z Kiplinga: „If you can keep your head when all about you are losing theirs and blaming it on you;“. To je podle něj jedna z vlastností muže. Zmužilost a odvahu Britům upřít nelze.
RNDr. Jan Zahradník
člen vedení poslaneckého klubu PČR, zastupitel statutárního města, člen regionální rady, expert pro životní prostředí