„Projekt je velmi úspěšný. Za dobu, kdy běží, už získalo dotaci 234 lidí, kteří přestali znečišťovat ovzduší tím, že začali využívat ekologické zdroje topení,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.
Vyhlášený program poskytuje podporu fyzickým osobám z Fondu soudržnosti Evropské unie prostřednictvím dotačního titulu Operační program Životní prostředí. Hlavnímu městu Praze byly Ministerstvem životního prostředí přiděleny finanční prostředky ve výši 23 700 000 Kč. Hlavní město Praha vyhlašuje program již od roku 2016 a doposud bylo žadatelům vyplaceno skoro 25 miliónů Kč.
Výše poskytnuté účelové investiční dotace se odvíjí v závislosti na druhu nově instalovaného tepelného zdroje. V případě instalace plynového kondenzačního kotle je výše dotace 75 % celkových uznatelných nákladů včetně DPH, maximálně však 95 000 Kč. Pro instalaci tepelného čerpadla nebo kotle pouze na biomasu s automatickým přikládáním je výše dotace 80 % celkových uznatelných nákladů včetně DPH, maximálně však 120 000 Kč.
Celková výše dotace fyzickým osobám vypočtená jako procento ze způsobilých nákladů je pak navýšena o 7500 Kč, neboť celé území hl. m. Prahy leží v oblasti, která je „Střednědobou strategií zlepšení kvality ovzduší v ČR“ označena jako prioritní území. Pro plynové kondenzační kotle bude tedy maximální možná výše dotace činit 102 500 Kč, pro kotle výhradně na biomasu s automatickým přikládáním nebo tepelná čerpadla to bude 127 500 Kč.
S jednotlivými žadateli budou uzavřeny veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí účelové investiční dotace a příslušné finanční částky jim budou převedeny na jejich bankovní účty.