Praha je historickým univerzitním městem v srdci Evropy. Rozsáhlá síť vysokých škol, výzkumných ústavů a pracovišť představuje nejen významnou kulturní hodnotu města, ale i konkurenční výhodu v prostředí moderní znalostní ekonomiky. Přesto tento sektor vzdělání a výzkumu v Praze nevzkvétá. Mnoho špičkových odborníků odchází do zahraničí, ale i na nově budovaná moderní vědecká pracoviště budovaná v Brně, Ostravě, či Plzni. Přesto, že Praha patří k nejbohatším městům v Evropě, z hlediska inovací zůstává na jednom z posledních míst.
Přes všechny verbální proklamace o podpoře vědy a vzdělání, je rozpočet pro výzkum a vysoké školy vždy nakonec první, na který dopadají rozpočtové škrty. Udržet dostatečný podíl výdajů na vědu a výzkum i v dobách ekonomické krize vyžaduje dlouhodobou a pevnou vizi, která našim politikům stále chybí.
Oblast vysokých škol, vědy a výzkumu navíc dosud stojí prakticky zcela mimo pozornost pražské radnice. Doprava, bezpečnost, kanalizace, nebo bydlení, to všechno jsou důležité problémy dneška, avšak věda a vzdělání jsou otázkou budoucí prosperity města.
Proto se chceme zasadit o to, aby Praha aktivně komunikovala a podporovala své vysoké školy a výzkumná pracoviště. Toto by mělo být klíčovou kompetencí určeného člena rady s odbornými předpoklady pro výkon takové funkce. Pokud jde o rozvoj vysokých škol, může Praha např. vytvořit výhodné podmínky pro pronájem, směnu nebo prodej pozemků k doplnění vysokoškolských areálů. Podporu by měly dostat i projekty univerzit na přesídlení do nových městských center – např. Filozofické fakulty UK do karlínské Invalidovny. Nové univerzitní budovy uvítáme i na dnešních zanedbaných plochách v Holešovicích, na Smíchově či na Rohanském ostrově.
Město nemusí na vše najímat nákladné konzultační společnosti. Vysoké školy je možné zapojit do řešení problémů města prostřednictvím odborných studií, zprostředkování zkušeností ze zahraničí, zapojováním studentů do práce komisí a výborů zastupitelstva. Považujeme za přirozené, aby např. o novém územním plánu Prahy běžela debata jak mezi „hotovými“ odborníky, tak mezi studenty.
Praha nutně potřebuje komplexní strategii rozvoje svých pracovišť vědy a inovací. Jejím cílem musí být mimo jiné vybudování moderního městského technologického parku, s komplexem služeb k němu příslušejících, podle vzoru západoevropských parků. Smyslem parku je nabídnout ideální podmínky inovačním a technologicky orientovaným firmám a využívat významných synergických efektů z jejich soustředění na stejném místě a z blízkosti vědeckého pracoviště jako zdroje inovací. Takový projekt již v před více než deseti lety vznikl v oblasti Dolních Počernic, přesto nebyl pro nezájem městských politiků, kteří se raději věnovali podpoře výstavby golfových hřišť, zrealizován.
Je třeba zřídit či rozvinout programy pro podnikatelské inkubátory, inovační centra, podporu inovačního podnikání i podporu spolupráce vědy a průmyslu. První vlaštovkou je finanční podpora udělená několika inkubátorům na posledním zasedání ZHMP. Přidělené částky jsou však symbolické a podpora inkubátorů, zejména pro krytí provozních výdajů, nemůže být jednorázovou předvolební akcí. Každý student, absolvent vysoké školy či výzkumník by měl dostat možnost založit si vlastní inovační firmu a využít to, co se ve škole naučil, ke svému prospěchu i k prospěchu celého regionu. Nositeli inovací jsou navíc převážně malé firmy, jejichž vznik a rozvoj naše ekonomika dominovaná velkými zahraničními společnostmi zoufale potřebuje.
Budoucnost Prahy je nemyslitelná bez dynamického rozvoje vysokých škol, vědy a výzkumu. Úkolem městských politiků je nejen na vysoké školy, vědu a výzkum nezapomínat, ale dát jim i vysokou prioritou v rámci každodenního řízení a strategického plánování rozvoje města.
Jiří Witzany
Kandidát na primátora, Strana zelených a Evropští demokraté