Ve hře jsou i nadále tyto možnosti (a můj názor na ně) a jsem vlastně v podobné situaci, jako kdyby premiérka první hlasování prohrála:
- hlasování v lednu nad mírně upraveným, či neupraveným textem (jsem pro jistou míru flexibility, ale nikoliv na úkor hlavních bodů, zejména hranice v Irsku)
- hard brexit, buďto "s dohodou" (samozřejmě slabší, než touto) a nebo bez ní (což by byla cesta do skutečného, nefalšovaného chaosu) - zde mám zato, že i v tomto scénáři musíme na redukci škod pracovat
- "koupení si více času" - odložení brexitu z 29.3. na pozdější termín, a mezi tím další hledání řešení, včetně možných voleb či referend - jsem zastáncem toho, aby v případě žádosti o odklad vyšli leadeři Unie žádosti vstříc
- otázka "konce brexitu" je právně možná, neb i dle výroku soudu může Londýn požadavek na vystoupení stáhnout, co by to ale udělalo v UK, lze jen těžko odhadnout (a Unie nesmí UK od toho odrazovat, pokud by pro to vznikla půle).
Možnost, že nesmysl zvaný brexit zásadně otřese nejen tamní ekonomikou (=životy lidí) ale i politickým systémem a ekonomikou globální, se blíží. Zejména tehdy, když tamní politici odmítnou snahu o "minimalizaci škod", o kterou se tamní kabinet snaží. Ale stát se nemusí, což je to, o co se já budu i nadále snažit.