Energie na roky 2025 a později se dnes na trzích obchoduje už za cenu (120e/kWh) hluboko pod našimi stropy. Proto pod ně klesají i ceny pro spotřebitele. Pro naši zastaralou energetiku založenou převážně na uhlí to ale znamená, že elektřina vyrobená z uhlí (při této ceně elektřiny a dnešní ceně povolenky na 90 e) přestane dávat ekonomický smysl. Což je cesta k problémům s bezpečností dodávek a nebo podstatně dražší elektřině u nás než v okolí.
Dalším „problémem“ je (ne)připravenost našeho energetického systému na rychle se rozvíjející fotovoltaické elektrárny (FVE), které brzy (i u nás) pokryjí ve slunné dny výrobou více než je aktuální spotřeba. Je to totiž problém pro ekonomiku ostatních zdrojů.
Téma záložních zdrojů schopné dodat energii jen „když je potřeba“ (a podíl tohoto času bude klesat) proto bude jedním z hlavních témat naší energetiky. Uhelné elektrárny to „umí“ jen teoreticky, neb jen občasný provoz by nekonvenoval uhelným dolům.
Stát by měl v této situaci vynaložit všechny síly na efektivní modernizaci naší energetiky, aby zajistil energetickou bezpečnost i nízké ceny pro naše občany a firmy… Cesty jsou, ale hodinky tikají. A mimochodem, diskutované zestátnění ČEZu není odpovědí na ani jeden z problémů, kterým naše energetika bude čelit. Více si přečtete ZDE.