Rozpočet Evropské unie v minulém roce skončil s přebytkem více než 35 miliard korun. Tento výsledek jinak vyrovnaného rozpočtu byl způsoben kladným zůstatkem ve formě vybraných úroků z prodlení, pokut, kurzových rozdílů a jiných položek příjmů rozpočtu. Roli hrála i lehká míra nevyčerpání všech výdajových položek.
„Pro Českou republiku tato úprava znamená velmi příjemných 370 milionů korun, o které si bude moct snížit svůj letošní příspěvek do evropského rozpočtu,“ komentuje dopady návrhu europoslanec Pavel Poc.
Rozpočet Evropské unie se momentálně potýká s pnutím způsobeným velikostí migrační krize a finančními důsledky vytvoření Evropského fondu pro strategické investice. Všechny členské země však nejsou příliš motivovány, aby k zlepšení finanční situace přistupovali stejně svědomitě.„Kéž by vše fungovalo tak jednoduše jako schvalování opravných rozpočtů podobného charakteru, kdy se členským zemím rozdává. Náš rozpočet může napomáhat řešení krizí evropského a světového měřítka. Nemůže být však jediným nástrojem. Zejména pak nesmí být jeho nejdůležitější části konstantně ohrožovány škrty a přesuny, které jsou členským zemím pohodlné,“ říká Pavel Poc.
„Doufám, že se zástupci států budou chovat rozumně a částky věnují nejtíživějším prioritám, včetně řešení migrační krize a ochrany životního prostředí,“ dodává. Návrh opravného rozpočtu bude postoupen plenárnímu shromáždění, které o něm bude finálně hlasovat 6. července ve Štrasburku.