Program Erasmus v průběhu své existence využilo více než 9 milionů mladých Evropanů či pedagogických pracovníků, kteří se účastnili výměnných studijních pobytů, odborné přípravy či dobrovolných akcí.
Z nedávného šetření Evropského parlamentu však vyplynulo, že i po 30 letech od spuštění programu stále existují značné mezery. „Je potřeba odstranit zbývající byrokratické překážky, zavést uživatelsky přátelštější IT nástroje a vytvořit méně komplexní žadatelské formuláře. Právě to bohužel často odrazuje malé organizace od zapojení“, konkretizuje současné návrhy europoslanec Pavel Poc.
O tom, že Erasmus+ tvoří jednu ze stěžejních iniciativ Evropské unie, svědčí i skutečnost, že bylo na podporu programu do roku 2020 vyhrazeno téměř 400 miliard korun. Ambiciózní plán má za úkol zejména zlepšit výchozí postavení mladých na trhu práce. „Z Česka ročně vyjíždí přes 8 tisíc studentů. Ti mají oproti svým vrstevníkům, kteří šanci studovat či pracovat v zahraničí nevyužijí, až dvakrát větší šanci si najít zaměstnání”, objasňuje přínosy pro české studenty a organizace Pavel Poc.
Přestože od roku 1998, kdy došlo k zapojení Česka do programu, výhod iniciativy využilo už přes 300 tisíc Čechů, plánují členové frakce Socialistů a demokratů dále tlačit na zvýšení rozpočtu. Cílem je zpřístupnit program i jedincům se složitější výchozí situací.