Cílem konference je především výměna zkušeností s účinnými metodami boje proti invazním rostlinám a přispět k rozšíření spolupráce mezi státní správou, místní samosprávou i privátními vlastníky půdy při eliminaci šíření invazních druhů rostlin.
Mezi účastníky konference jsou například zástupci Státního fondu životního prostředí, Státní rostlinolékařské správy, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Lesů České republiky, Povodí Ohře, Vltavy, Labe, i krajů nebo měst a obcí.
Mezi projednávanými tématy bude především evropský kontext problematiky invazních rostlin. Jejich šíření probíhá totiž v důsledku globalizace velmi rychle napříč celým kontinentem, zatímco původní biologická rozmanitost se dramaticky snižuje.
"V průměru přibude v Evropě každým rokem jeden nový invazní druh. A to zdaleka nevíme o všech zavlečených rostlinách, které mají potenciál se jím stát," upozornil Poc v úvodu konference. "Stěžejní proto bude efektivnější sdílení již dostupných informací na evropské úrovni, i další sběr dat," řekl europoslanec. I proto je jedním z hlavních témat konference právě metodika mapování invazních druhů rostlin.
Dalším stěžejním tématem jednání pak jsou samotné postupy při likvidaci invazních rostlin. "Situace v některých zemích, které již přijaly přísná opatření v této oblasti, však poskytují určitou naději. V Austrálii, na Novém Zélandu či v Kanadě se již podařilo dosáhnout značných úspěchů a počty tamních invazních druhů se pomalým tempem snižují. Bohužel Evropa v podobných případech zatím reaguje příliš pomalu a těžkopádně," přiznal účastníkům konference evropský poslanec Poc s tím, že potřebnou legislativu, která by měla zefektivnit boj s invazními rostlinami, předloží Evropská komise k projednání Evropskému parlamentu až na podzim příštího roku.
Účastníci jednání ale nebudou mluvit pouze o evropské legislativě nebo příkladech ze zámoří. Prezentovány zde budou například programy likvidaci invazních rostlin na území Krkonošského národního parku, v CHKO Český les a dalších místech.
Přímo v terénu se pak budou moci účastníci seznámit s průběhem pilotního projektu likvidace bolševníku v povodí Kosího potoka u Mariánských Lázních. Tato akce, realizovaná městem Mariánské Lázně a finančně podpořená Evropskou unií, je největším svého druhu u nás. Zahrnuje území o ploše více než 140 kilometrů čtverečních a zabývá se jak likvidací bolševníku chemickou, tak mechanickou cestou.