Za poslední dva roky vyhradila Evropská unie 9,2 miliardy eur ve snaze se s problémem vypořádat.
„Další peníze na řešení migrační krize musejí následovat. Jedná se o celoevropský problém, se kterým se žádná země nedokáže vypořádat sama,“ prohlásil europoslanec Pavel Poc s tím, že členské státy musejí prokázat o odpovědnost, je-li řeč o plnění závazků vůči evropskému rozpočtu.
Problém v současné době představuje fakt, že migrační tlaky pokračují a že zároveň existují rozpočtové stropy znemožňující aktuální výdaje navýšit.
Pokud se týká dalších parametrů rozpočtu, poslanci Evropského parlamentu akcentovali zejména téma podpory hospodářského růstu a vytváření pracovních míst, tedy oblasti, které úzce souvisejí s naplňování programu sociální demokracie.
„Evropský rozpočet na příští rok musí zohlednit i další aktuální problémy. Rozdíly mezi evropskými regiony a ekonomickou situací jejich obyvatel jsou stále příliš velké. Proto je třeba podpořit investice, vzdělávání a zaměstnanost, podotýká Pavel Poc.
„Budu dělat, co je v mých silách, aby nedošlo ke škrtům v oblasti životního prostředí a ochrany zdraví. I když jsou zmíněná témata momentálně v Evropě na okraji politického zájmu, z mé pozice místopředsedy Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnosti potravin nemohu a také nechci připustit, abychom kvůli jednomu problému zanedbali jiné, v dlouhodobém horizontu stejně palčivé otázky,“ doplnil sociálně demokratický europoslanec.
Evropský parlament nyní předá pokyny k rozpočtu Evropské komisi, která by je měla zakomponovat do oficiálního návrhu rozpočtu, se kterým seznámí EP v květnu 2016.