Podle Poce by země Visegrádské 4 měly urychleně zaujmout na politické šachovnici Evropské Unie místo po Velké Británii. Britské referendum každopádně bude impulzem k rekonstrukci Evropského projektu. Je třeba, aby Praha v tomto procesu hrála podstatně výraznější roli než dosud. Poc k tomu říká: “Po našem vstupu od České republiky západní země očekávaly, že se staneme jakýmsi mluvčím nových členských států. Kvůli neschopnosti pravicových vlád ODS jsme tuto příležitost spálili. Nyní máme možnost reparátu a je povinností naší vlády, vlády ČSSD, tuto příležitost bezezbytku využít.”
Česká republika má jasně danou geografickou pozici a jasně dané obchodní, ekonomické a politické vazby. Jsme dokonale závislí na nějaké podobě či formě společného Evropského domu. To připouštějí i zarytí odpůrci Evropské unie. Nemáme v podstatě žádný prostor na experimenty s rozbíjením a znovu vytvářením evropských struktur.
Pro Českou republiku je daleko výhodnější intenzivně se podílet na nutné rekonstrukci Evropské unie a zajistit si v ní výrazně významnější postavení než dosud. Nyní se nám naskytla skutečně historická šance a je zodpovědností české politické reprezentace využít této šance místo prázdných diskusí s fanatickými eurobijci bez argumentů a ustupování jejich populismu. Jak se ukázalo i v samotné Velké Británii, obrazoborecký fundamentalismus UKIPU a jemu podobných stran nakonec neumí přinést žádnou vizi do budoucnosti, žádná progresivní řešení, žádné výsledky, přináší pouze zklamání a zoufalství občanů, kteří jim skočili na jejich lži.