Legislativa, která zlepší posuzování bezpečnosti látek v potravinovém řetězci a důvěru spotřebitelů, je odpovědí na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu „Zakažte glyfosát a chraňte lidi a životní prostředí před toxickými pesticidy“.
"Podařilo se nám zajistit, aby posuzování rizik a povolování látek, jako jsou pesticidy, barviva, ochucovadla a jiné přídatné látky, (tak zvaná éčka) nebo geneticky modifikované potraviny, neprobíhalo za zavřenými dveřmi, ale bylo přístupnější veřejnosti. Zprávu považuji za jeden ze svých největších úspěchů z hlediska společenského významu. Vyjednané změny totiž významně zvýší bezpečnost našich potravin," říká Pavel Poc.
Nařízení o obecném potravinovém právu tvoří základní legislativní rámec v oblasti potravin, jelikož se vztahuje na celý potravinový řetězec – od zemědělce až na stůl spotřebitele. Jeho revize má zlepšit povolování a kontroly potravinových látek před tím, než vůbec vstoupí do procesu produkce potravin.
Podle Pavla Poce firmy již nebudou moci zatajovat nepohodlné studie nebo si kupovat příznivé výsledky, což se v některých případech prokazatelně dělo. Známý případ týkající se herbicidní látky glyfosátu při soudním projednávání odhalil praktiky, které nebudou nadále tolerovány. Zavedou se také častější kontroly laboratoří a jiných výzkumných institucí, kde si průmysl zadává studie. Evropský úřad pro bezpečnost potravin bude mít konečně povinnost aktivně zveřejňovat podpůrné údaje a informace týkající se žádostí o povolení, které budou veřejně dostupné. Díky tomu se zvýší kontrola ze strany veřejnosti i nezávislých vědců. V rámci autorizačního procesu budou probíhat konzultace s třetími stranami, které zajistí, že se bude vycházet z nejnovějších vědeckých poznatků a žádná informace a žádná data nezůstanou skryta.
"Do úvodních prohlášení se mi navíc podařilo prosadit, že by orgány veřejné moci měly informovat o případech záměrného porušení unijních předpisů spáchaných podvodnými nebo klamnými praktikami, které by mohly představovat riziko pro zdraví lidí i zvířat, a že by měly ukázat na dotčené výrobky. Není fér, když za potraviny poctivě platíme a jsme šizeni. A už vůbec není fér, když se takto pro zisky několika firem hazarduje s našimi životy."
V blízké době by mělo dojít i ke zlepšení Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva, který slouží k oznamování přímého nebo nepřímého rizika pro lidské zdraví. Zlepšit výměnu informací a spolupráci členských států v případech skandálů s potravinami byl též jeden z požadavků Evropského parlamentu při vyjednávání v tzv. trialozích s Evropskou komisí a Radou EU.
"Myslím, že jsme při vyjednávání jasně ukázali, že se sociální demokracie přiklání na stranu veřejného zdraví, a že v rámci politické rodiny Socialistů a demokratů jsme v Evropském parlamentu slyšet," dodává k výsledku Pavel Poc. "Evropský úřad pro bezpečnost potravin dnes díky nám otevírá dveře veřejnosti, teď je řada na členských státech."