Krize u nás přinesla v realizaci důchodové reformy - její systémové změny - určité zpoždění. Není divu, lidé citlivě a ze zkušenosti vnímali nejistotu úložek. Dle OECD ztratily soukromé penzijní fondy v roce 2008 více než 20 procent své hodnoty! Řada finančních domů, zejména v USA, zkrachovala a další stále krachují. Přesto vláda ČR polemizuje s prohlášením summitů G20 z Pittsburghu a Toronta, ve kterých jsou penzijní fondy hodnoceny jako významní aktéři finančního trhu, kteří musí podléhat konzistentnímu, konsolidovanému dohledu a regulaci s vysokým standardem. Prvotní nadšení opadlo.
Naši lidé však jsou už méně pozorní, a proto je třeba čas zpoždění dohnat. Jsme tedy svědky handrkování, kdo bude kapitánem přípravy zásadní změny. Zda Petr Nečas – ODS, či Jaromír Drábek, respektive Miroslav Kalousek – TOP 09. Jde přece o velké peníze! A to nejen z »výnosů« dobře připravené legislativy. Jde hlavně o provize z obhospodařování narůstající sumy, která bude překračovat roční státní rozpočty (!).
V pohybu jsou všichni. Politici, novináři, finančníci. Např. Penzijní fond České pojišťovny rozesílá občanům leták, ve kterém vyhrožuje nízkým, pětitisícovým státním důchodem a nabádá oslovené, aby více šetřili a k šetření u jejich PF přesvědčili i své rodinné příslušníky. Problém je v tom, že údaje v letácích budou zřejmě po transformaci fondů zastaralé, tedy neaktuální.
Zato firma pana RNDr. Jaromíra Zemana, CSc., PRESTIGE CLUB, s. r. o., v Břeclavi se »rozjela«. (Odkaz na její webovou adresu obdrží jen registrovaní prodejci.) Již čtyři měsíce pořádá tato firma ve velkých městech ČR náborové semináře a buduje na principu multilevlu síť budoucích prodejců nových produktů důchodového spoření. Za vklad dva tisíce korun (od 1. října plus DPH) slibuje při trpělivosti a vybudování funkční sítě horentní odměny. Při předváděcí (vlastně informační) show vše barvitě dokreslí účastník obdobné transakce ze Slovenska, který na zruinování slovenského státního důchodového systému, respektive státního rozpočtu, vydělal. Zaujme informací, že si na Slovensku každý průměrný prodejce takto vydělal na rodinný dům. Nyní uvažují, zda Slováci vtrhnou do Česka jako poradci, anebo jako konkurenční prodejci.
A jaké argumenty jsou použity pro naši zemi? Hlavním je nález Ústavního soudu ČR, který se nedá obejít. A také prohlášení vlády a jednotlivých politiků, či deficity na důchodovém účtu. Zaznívá: Reforma již opravdu bude! Jinak se ČR sníží mezinárodní rating. A kdo bude připraven, vydělá nejvíce. Vždyť vznikne povinně asi 3,5 milionu nových smluv. A za každou smlouvu bude provize! 200 Kč za předběžný příslib a 1000 Kč za podepsanou smlouvu...
Ještě není o ničem rozhodnuto, ministr práce a sociálních věcí hovoří o diskusi napříč politickým spektrem, ale kapitál již cítí svou kořist. Přitom předseda vlády ujišťuje, že správa úložek občanů bude po zkušenostech anonymní, spravována prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení, a že fondy nebudou znát své klienty. Ale podpisy smluv se chystají neanonymně. Jak to tedy bude? Zdá se, že někteří to již vědí, anebo svůj zájem prolobbují. A že to nebude v zájmu pracujících – potenciálních důchodců je nasnadě.
I to je důsledek volebního výsledku a velmi účelové překračování kompetence Ústavního soudu. Pokusme se alespoň o korekci v podzimních volbách.
Miroslav Opálka, stínový ministr KSČM pro resort práce a sociálních věcí a poslanec PČR