RSDr. Vlastimil Balín

jednatel politického hnutí OMMO
  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.01.2014 18:38:40

Čím je vlastně zatížena KSČM?

Čím je vlastně zatížena KSČM?

...Příležitostí, která se nemusí opakovat? Přetvářkou? Kdyby jen tím ......

Je po předčasných volbách. Po různých peripetiích se snad dočkáme koncem ledna nebo spíše února 2014 nové vlády. Když se ovšem prezident M. Zeman zachová standardně k Ústavě ČR a ústavním zvyklostem, a nebude se řídit svým stále neukojeným egem či hlasy různých našeptávačů, na které, jak sám velice často tvrdí, nemá prostě nos. Jeho politická pouť je doslova roubena lidmi, které nejdříve vynášel do funkcí a pak se jich, za dramatických okolností zbavoval nebo na nich nenechal nit suchou. Zajímavé je, že jeho souznění s některými lidmi i subjekty je naopak až flagrantně podivné a varující. Za všechny bych jmenoval snad alespoň V. Klause či V. Filipa, a za politické subjekty KSČM. U té bych se chtěl poněkud zdržet a určitě nejen pro jeden z posledních hodnocení na toto téma z úst politologa z Masarykovy university L. Jelínka. Ten se dost trefně a přesně vyjádřil v duchu toho, že „největším poklonkovačem prezidentu Zemanovi je právě předseda KSČM V. Filip.“

Jistě tato pozice KSČM není náhodná. Vychází z celkového polistopadového vývoje této strany a toho, jak se na politické scéně chová. Předně i přes poslední výsledek v předčasných volbách a předchozích výsledcích v některých krajích jde její pohyb v tendenci tzv. dolů, jak na kolotočové lochnesce. Těží trvale z toho, že přes dvacet let neměla žádnou větší odpovědnost za vývoj v republice, krajích i obcích. Tam, kde dnes tzv. vládne většinou hlasů, je to o setrvačnosti toho, co zde bylo z vládnutí jejích předchůdců a jejich představ, jinak velice chatrné ve svém obsahu jsou v podstatě nerealizované s tvrzením, že na to nemají zatím sílu, ale ono se uvidí… Vždyť i tvrzení, jak úspěšně se řeší problémy Ústeckého kraje s hejtmanem za KSČM nebo Moravskoslezského či Karlovarského s účastí komunistů v jejich „vládě“, jsou spíše ze šuplíčku „přání otcem myšlenky.“ Konečně, tato hodnocení jdou stejně především z vlastních řad KSČM, nejčastěji z úst samotného předsedy V. Filipa. Tomu se nelze divit, protože jeho „umění manipulace a lobbingu“ je všeobecně známé. Konečně, tzv. „anální speleologie“ je stále více tím nejlepším předpokladem úspěšnosti v politice a nikoli to, co kdo umí, zná, jaký je člověk. Zejména nyní, kdy od komunální, přes krajskou až po centrální politiku dochází k nebývalému prorůstání ekonomiky s politikou, a lidé z byznysu a podnikatelského prostředí si „osedlali“ už boj s korupcí a na místo kupování si lídrů a dalších zástupců jednotlivých stran sami do politiky vstupují. Dokonce zatím úspěšně přesvědčují občany-voliče, že to je to pravé ořechové, protože politiku budou dělat lidé, kteří se s ní nemusejí tzv. živit. Zapomíná se na to a nechce se vidět, že vstup do politiky jim usnadňuje přístup k informacím o veřejných zakázkách, kde se točí každoročně stovky miliard veřejných financí. Ale zpět k jedné z „nejobchodovatelnějších“ politických stran KSČM. 

V KSČM je lhaní do vlastních řad tradiční hodnotou. Nejmarkantněji se to projevuje v údajích o vlastní členské základně. Kde je jedinou pravdou zřejmě tvrzení, že jde o nejmasovější politickou stranu. Pravda je to však jen částečná, protože tato počáteční relativní výhoda proti jiným politickým subjektům v počátku 90. let minulého století, již není onou masovostí z pohledu aktivity a jakési soběstačnosti členské základny nejen ve volebních kampaních. Předně je to dáno tradicemi z období před listopadem 1989, kdy jiný subjekt tu směrem k oné masovosti mnoho šancí neměl a dále opravdu velice sofistikovanou organizační strukturou vycházející ze stejné tradice, která zejména metodami a stylem práce zůstala až po kolena vězet právě v období před listopadem 1989. Dále se soustavně a trvale o počtech členů organizací atd. lže, nebo mírněji, nedávají se úplné nebo zcela objektivní informace. První zavádějící údaje způsobuje samotná evidence, která je sice vedena elektronicky na PC, ale když dáte do systému nepřesné informace nevyjde vám z nich opět nic jiného než informace nepřesná, skutečný stav spíše alibisticky vylepšující. I komentáře vedoucích představitelů jsou pak nepravdivé, anebo opravdu nevědí a neznají, jak si strana vnitřně stojí? To pochybuji.

Např. v rozhovoru pro Haló noviny uvedla místopředsedkyně ÚV KSČM M. Vostrá, že „strana rozhodně mládne. V posledních letech přibylo hodně mladých lidí kolem 35 let. Každým rokem přibude zhruba tisíc nových členů a samozřejmě dochází i k přirozenému úbytku členů., vzhledem k jejich vysokému věku.“ Jaká je však pravda a realita? Strana KSČM určitě nemládne. Měl jsem sice přesné údaje do roku 2010, ale přesto mohu, anebo právě proto mohu tvrdit, že její průměrný věk roste. V roce 2005 to bylo 69,1, v roce 2006 – 69,7, v roce 2007 – 70,-, v roce 2008 – 70,78, v roce 2010 pak již 71,3 let. Takže bych odhadoval nyní průměrný věk KSČM na nějakých přes 73 let, kde z pohledu profesní skladby je asi skoro 70 % důchodců. Není rovněž pravda, že se ročně přijímá do KSČM skoro 1 000 členů, je to jen počet v rozsahu od 375 do 643 a ty vyšší hodnoty byly právě v letech po roce 2000, kdy bylo po úspěšném V. sjezdu ve Žďáru n.S a kdy KSČM abnormálně uspěla v prvních krajských volbách. Konkrétně šlo o tato čísla: 2001 – 542, 2002 – 629, 2003 – 643, 2004 – 584, 2005 – 569, 2006 – 562, 2007 – 461, 2008 – 375, 2009 – 460 a rok 2010 - 471 přijatých nových členů. Tato čísla přitom představují cca asi 10 % toho, co z KSČM ročně odchází. Takže i to je jasným dokladem toho, že řady KSČM prostě růst nemohou, naopak se ročně snižují o více než 5 000 členů. Pokud jde o úbytky, jsou způsobovány nejen tzv. přirozenou cestou, kdy se končí díky úmrtí. Stačí si jen porovnat počty lidí v KSČM přijatých za deset let od roku 2000 do roku 2010, kdy se jednalo celkem o 5 296, ale v evidenci dle data vstupu je u údaje s členstvím po roce 2000 jen 3 920 osob. Kde je tedy těch dalších 1 376 přijatých po roce 2000? Ale KSČM byla a zřejmě i je nejmasovější politickou stranou s počtem 61 990 členů (tedy údaj k roku 2010). Takže bych s čistým svědomím mohl tvrdit, že dnes má ve svých řadách cca necelých 50 000 členů, když budu odhlížet od celkové tendence v ní vládnoucí, lhát si do vlastní kapsy…. Ale zřejmě to současné vedení potřebuje ke snazšímu ovládání členské základny a ovlivňování potencionálních voličů, aby byl KSČM dodáván „punc chtěnosti.“ Konečně i vystoupení a samotná účast předsedy V. Filipa na Krajské konferenci KSČM v Ústeckém kraji v lednu 2014 neměla v podstatě jiný důvod.

I když dobře informované zdroje tvrdí, že si sem přijel objednat podnět pro podání návrhu na odvolání místopředsedkyně ÚV KSČM M. Vostré z funkce, a to údajně na nejbližším zasedání ÚV KSČM. Údajně kompromituje vedení několika vyhlášenými konkursními řízeními a exekucemi na firmy, kde působila a rovněž finanční přínosy, které se jejich prostřednictví do financí KSČM dostavovaly, nebyly na požadované a očekávané úrovni. Uvedené zdroje jen lakonicky konstatovaly, že pak že „není KSČM zatížena žádnými skandály, půjčkami a úvěry“. Já bych dodal, že v tom případě jen předseda Filip „využil příležitosti, která by se již nemusela opakovat“ a kterou si se svými „věrnými krajskými i okresními kumpány“ tohoto regionu úspěšně otestoval v době nedávno minulé. Snad jen s tím rozdílem, že z této další personální likvidace nebude takový profit pro něj samotného i osoby do ní zainteresované. Konečně, jak moc jde KSČM o realizaci svého volebního programu potvrzují informace, které V. Filip na KK KSČM podal – Budeme jedinou levicovou opozicí v PČR. Prezident republiky si chce zvát jednotlivé ministry na individuelní pohovory, zahajuje cesty po krajích (Karlovy Vary). Vláda tak může být jmenována i koncem února. Považuji za úspěch, že KSČM má tři předsedy výborů. Nepodařilo se prosadit výbor životního prostředí, ale máme výbor pro veřejnou správu“. Někam se vytratilo to, co vlastně chtějí, hodlají nebo prosadí poslanci za KSČM z vlastního volebního či politického programu. Ale třeba jsou ty funkce ve výborech, vedení sněmovny a určitě některých komisí či mimoparlamentních institucích to pravé ořechové.. Nebo to, proč se to vlastně dělá, je právě toto, aby někteří tak nějak dost stále stejní, obsadili funkce, které jsou spojeny s koeficientem zvyšujícím poslanecký plat? Myslím, že asi nejen já, ale i někdo další si po přečtení některých informací z dílny funkcionářů KSČM, těch jediných opravdových, nezištných a čestných zástupců lidu dělného řekne, tak  „čím je vlastně zatížena KSČM, příležitostí, která se nemusí opakovat, přetvářkou? A možná si po dalším zamyšlení odpoví - kdyby jen tím……

Hezký nový rok 2014 s dalšími šancemi pro českou levici a doufejme, že snad i občana…..

S úctou Vlastimil Balín, občasný komentátor věcí nejen politických…..

<a href="http://www.halonoviny.cz/articles/view/14422330">KSČM není zatížena žádnými půjčkami a úvěry, rozhovor s M. Vostrou, místopředsedkyní ÚV KSČM v Haló novinách (6. 1. 2014)</a>

<a href="http://www.halonoviny.cz/articles/view/14684944">Příležitost, která se nemusí opakovat, informace z jednání KK KSČM v Ústí nad Labem, Haló noviny (12. 1. 2014)<a>

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama