KSČM předstihla v nejnovějších volebních preferencích ODS. Ve volbách by teď byla druhá s 20 procenty hlasů za první ČSSD, kterou by volilo 37 procent lidí. Lídr komunistů Vojtěch Filip si navíc polepšil v hodnocení politiků, momentálně je desátý s 29 procenty hlasy obliby. O čem to vypovídá? Odpovídají průzkumy náladě ve společnosti? Je KSČM připravena vládnout? A jsme na to připraveni my? Je strašení komunisty stále opodstatněné? Diskutujte a ptejte se Vojtěcha Filipa.
Tak takto anoncovala ČT 24 svůj pořad HYDE PARK na čtvrtek 19. 4. 2012, v němž byl spolu s redaktorem Danielem Takáčem právě předseda KSČM Vojtěch Filip. Jak znám léty zažitou (nevím, zda prověřenou, ale pro lidi z pražské centrály KSČM bohužel asi ano) praxi, sesedlo se hned druhý den a možná již večer pár lidiček, aby toto mediální vystoupení zhodnotili. No, zhodnotili, přiměřeně pochválili a velice mírně „konstruktivně pokritizovali“. A protože tuto story znám z minula docela dost důvěrně, jako bych slyšel – nebyl špatný, mohl být útočnější, slušelo mu to, byl přesvědčivý a klidný..,, pro kritičtější pohledy pak zřejmě jako vždy – co byste chtěli, vždyť to bylo opět nastaveno proti levici a KSČM zejména, bojí se růstu našich preferencí, určitě byl lepší než blahé paměti Grebeníček, ten by tak dobrý nebyl atd., atp.
Hodnotitelé se mohli odrazit od zájmu o tento pořad. Hned po pořadu redaktor Takáč oznámil, že bylo dosaženo rekordního počtu 6 528 volajících a vyjadřujících se na ose plus a mínus pro účastníka pořadu pana Filipa. Na účtu mínus zaznamenal 73 % a na plusu 27 % volajících. Projevily se zde zřejmě tři základní skupiny diváků. Dle charakteru dotazů určitě dost početná skupina tzv. stalinistů z řad KSČM, dále skupina lidí s osobní nepříliš dobrou zkušeností z dob „vlády jedné strany“, kteří jsou ze svého pohledu oprávněně znejistěni růstem volebních preferencí KSČM, a pak zřejmě skupina tak nějak zvědavá na to, co KSČM ústy svého předsedy nabídne a zda se dá očekávat naplnění blíže nespecifikovaných očekávání. První dvě skupiny se zřejmě podílely právě na té záporné části hodnocení pro V. Filipa.
Pravdou je, a to se musí V. Filipovi přiznat, že za ta léta se stal zkušeným matadorem, kterého hned tak něco nerozhodí. Dokáže odvést pozornost jinam (od podstaty dotazu), a pak odpovědět v podstatě na něco dalšího, nebo poněkud účelově mlžit, případně neříci celou pravdu či jen její část, která je pro něj osobně či KSČM přijatelnější. Pro neznalého člověka, který chce potvrzení svého pohledu na marasmus současného politického, společenského a hospodářského stavu země, byla slova, která někteří již přímo ve svých dotazech navozovali a chtěli je v podstatě slyšet, prostě tato slova byla balzámem a potvrzením, že KSČM si s „tím tady“ poradí.
Nešlo však přehlédnout, že značná část písemných i „mluvených“ dotazů byla z řad tzv. stalinistické části KSČM. Kdo dobře poslouchal, mohl si udělat obrázek o tom, jak to asi v rámci vnitřní struktury před sjezdem vypadá a třeba se mylně domnívat, jak může být pozice V. Filipa ohrožena. Myslím, že tomu tak není. Vše dopadne jako vždy, nevzdá-li se sám, a to on asi neudělá, konečně z jeho pohledu proč taky, bude opět zvolen.
Osobně bych V. Filipovi „vyčetl“, že nevyužil příležitosti a neprodal i to skromné obsahové řešení, které KSČM údajně má nachystáno pro případ, že se bude moci na exekutivě podílet. Jeho příspěvek do diskuse v HYDE PARKU byl z tohoto pohledu nijaký. V pohledu zpět k historii byl velice vágní a řekl bych až neznalý, ke své životní epizodě (práce pro jednu ze složek StB) nepřesvědčivý, stejně jako ve stanoviscích ke jmenovaným stalinistům z řad KSČM či tzv. občanským hnutím, která navozují dojem součásti či úzké spolupráce s KSČM (Svaz mladých komunistů, Semelová, Grospič aj.). Podobně se vyjadřoval ke kauze údajného milionového úplatku sázkových kanceláří pro bývalého místopředsedu ÚV KSČM J. Dolejše (i když se prý ví, že vše bylo jinak).
Potvrdila se slova odborníka z CVVM Jana Červenky, který zhodnotil současnou pozici KSČM na politické scéně v prizmatu preferencí a druhé pozice za ČSSD a před třetí ODS tím, že jde o sbírání protestních hlasů při růstu nespokojenosti se životní situací lidí. Určitě je třeba brát vážně jeho slova o tom, že KSČM dosud nebyla konfrontována podílem na exekutivě, resp. výkonné moci, neměla šanci se více „namočit“ do řešení konkrétních problémů země. Podobně se jako objektivní jevila i slova komentátora Deníku.cz I. Hoffmana, který upozornil, že KSČM i občany teprve čeká poznání, že očekávané sliby dané občanům, nebude schopna naplnit. Obávám se, že půjde-li svou dosavadní cestou, bez zásahu do programové skladby a nabídky mohou se tyto prognózy naplnit i proti „vůli a na protest“ proti zaznamenanému vzrůstu volebních preferencí, které je třeba brát s rezervou. A s tím měli v centrále KSČM vždy značné problémy, asi nejen v duchu lidové moudrosti o nepřekročitelnosti vlastního stínu.
Co bych však V. Filipovi vyčetl snad úplně nejvíce, kdybych jej hodnotil, je, že mohl neskutečně „zabodovat“, což neudělal, nýbrž se projevil opět jako věrný hoch své podstaty klientelisty, lobbisty a vyjednávače. Na poslední dotaz, s kým by chtěl prožít „romantický večer“ si vybral z nabídky politických osobností V. Putina. Přitom se sám hodnotí jako marxistický dialektik a leninovec. Alespoň takovéto sebehodnocení mnohokrát zaznělo z jeho úst na jednání nejvyšších jednáních stranických orgánů, ale i v řadě mediálních debat a diskusí. A přitom v nabídce „opovrhl“ osobou V. I. Lenina. Kdyby si vybral jeho, mohl svůj výběr např. zdůvodnit tím, že by se jej rád zeptal na to, jak vlastně myslel některé myšlenky ve svých dílech. Určitě by dostal odpověď nejen na krvavou či nekrvavou podobu revoluce, ale na některá řešení problémů analyzovaných již Marxem, Engelsem či jinými mysliteli. Pravda, při takovémto rozhodnutí prožít romantický večer s V. I. Leninem by si V. Filip nejdříve musel pořádně konečně přečíst některá díla V. I. Lenina, která tak rád cituje a vehementně se na ně odvolává. Snad by to pak mohlo být méně o mediálních výkřicích, znějících často už jen komicky a dutě v podání těch, co tak málo kdy pátrali po jejich smyslu a uplatnění, o to více dle nich soudí druhé.
I když já výkon V. Filipa nehodnotil, jen se nad ním zamýšlel, myslím, že toto v hodnocení účasti V. Filipa HYDE PARKU na ČT 24 po pořadu v centrále KSČM asi opravdu nezazní. Tak si je alespoň přečtete …. Díky, s pozdravem Vlastimil Balín
<a href="http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/19.4.2012/">HYDE PARK čtvrtek 19. 4. 2012</a>