Ve středu 28. dubna 2010 se v prostorách 1. ZŠ Most, Svážná 2342 konal 1. ročník Krajské ekologické konference pro žáky ZŠ a SŠ. Jak zdůraznil při zahájení konference ředitel organizující školy Mgr. Jindřich Kohout, jde opravdu o 1. ročník, protože vloni se konal tzv. nultý ročník, který otestoval zájem jednotlivých škol o prezentaci projektů vztahujících se na problematiku životního prostředí. Zájem byl a tak se 1. ZŠ v Mostě, věrna svému učebnímu programu zaměřenému na trvale udržitelný život, ujala organizace dalších ročníků této nesporně přínosné prezentační konference (jde o prezentaci, nikoliv soutěžení). Zahájení a dopolední části prezentací se zúčastnil i senátor za Mostecko V. Balín, který po krátkém úvodním vystoupení pak spolu s dalšími hosty pokládal dotazy a komentoval projekty, zejména s panem Obrtlíkem z Europe Direct Most sídlícím na VŠFS v Mostě, který byl spolu s 1. ZŠ Most a Klubem ekologické výchovy hlavním sponzorem a organizátorem celé konference.
Konferenci moderovala předsedkyně Krajské skupiny Klubu ekologické výchovy Ústeckého kraje paní. Mgr. Ivana Strnadová, duše celé akce. V rámci konference se představili se svými 17 projekty žáci a studenti z 10 ZŠ a SŠ z domácího Mostu, Litvínova, Hamru, Duchcova, Chomutova, Žatce, Kadaně, Údlic a Podbořan. V projektech se prezentovaly různé přístupy od téměř profesionálních pohledů, přes zájmové aktivity až po humornou nadsázku. Myslím, že zejména hosté si odnesli z konference poznání, že láme-li někdo nad současnou mladou generací tzv. hůl, nezná ji, ani její schopnosti a naturel. Např. hned první projekt v podání Kateřiny Šalanské ze SZŠ Chomutov zaměřený na Městský park v Chomutově byl postaven velmi sofistikovaně, s odbornou erudicí a potřebným výstupem pro nejširší veřejnost. Mapoval historii parku formou srovnání jednotlivých částí dříve a nyní, včetně fauny a flory, kterou návštěvníkům nabízí. Nechyběly ani orientační tabule se všemi potřebnými údaji pro návštěvníky bez případného znalého průvodce. Přítomní konstatovali, že v případě praktického využití projektu ze strany města Chomutova by toto ušetřilo několik miliónů korun za podobnou realizaci od odborné firmy.
Další projekt zpravovaný a prezentovaný Jitkou Hromádkovou ze Schola Humanitas z Litvínova na zvaný Roční monitoring Rosnatky okrouhlolisté a Tučnice české na Českolipsku (jde o dvě vzácné masožravé rostliny) byl naopak založen téměř na vědeckém sledování obou vzácných rostlinek, které se vyskytují prakticky pouze v lokalitě u Baronského rybníku. Bude-li zpracovatelka pokračovat ve vysokoškolském studiu přírodovědeckého zaměření má k dobru velmi slušný základ pro disertační práci, protože již v této podobě šlo svým rozsahem a přílohami o práci bakalářskou.
Trochu odlehčení, ale vůbec ne od otázek životního prostředí přinesla prezentace projektu Ideální spotřebič Lukáše Ganišina a Terezy Bartlové z Gymnázia Kadaň. Velmi humornou nadsázkou představili účastníkům konference abstraktní vizi spotřebičů varujících před absolutizací některých přístupů k ochraně životního prostředí. Tak se účastníci konference seznámili s principy fungování a přínosů takových spotřebičů jako např. automatický psáč domácích úkolů, videohrnek, hrnec s televizí a televizní brýle s fotovoltaickými články.
Další projekty byly orientovány na prezentaci chovu některých živočichů, rostlin, separaci odpadů, na úpravu a kvalitu vody apod.
První ročník Krajské ekologické konference byl velmi úspěšný a organizátoři avizovali, že 2. ročník bude „vylepšen“ o digitalizovanou prezentaci předkládaných projektů, které si všichni účastníci pro další propagaci se souhlasem jejich tvůrců odnesou na své školy. (vb)