Před 78. lety demonstrovali havíři a další profese nejen na Mostecku proti neduhům tehdejší společnosti, rostoucí sociální nejistotě a stále se zvyšujícímu riziku ztráty zaměstnání. Od 23. 3. do 19. 4. 1932 horníci a dělníci Mostecka vedli jednu z největších stávek v dějinách československého dělnického hnutí 20. Století - Velkou mosteckou stávku. Trvala téměř měsíc a nesmazatelně se zapsala do historie bojů o lepší zítřek, o spravedlivější společnost. Střet s policií a vojskem se neobešel bez zraněných a ztrát na životech. Dva lidé zemřeli (J. Kříž a J. Ševčík) a 11 bylo zraněno.
Stávka se odehrávala v době, kdy se svět stále ještě vzpamatovával z důsledků hospodářské krize z r. 1929 a pracující v řadě zemí jako např. v Československu její trpké plody teprve zakoušeli. Do povědomí lidí se už stačily vepsat hrůzy 1. světové války, revoluční změny v Rusku v r. 1917, ale i vznik Československa v r. 1918.
Hospodářská krize 30. let přinesla v Československu ztrátu zaměstnání 746 311 lidí, omezení výroby, pokles koupěschopnosti obyvatel, znamenala zhoršení situace také pro obchodníky a živnostníky. Zvlášť složitá byla situace v průmyslových oblastech na severu Čech a Moravy, kde se rozvíjel zejména těžební a hutní průmysl. Počátkem 30. let však citelně poklesl odbyt uhlí. Jeho těžba se výrazně omezovala, snižovaly se mzdy, horníci byli propouštěni a práce v dolech se zastavovala. V důsledku propouštění horníků a zaměstnanců dalších profesí vzrostla v r. 1932 nezaměstnanost na mosteckém okrese na 11 500 lidí z celkového počtu asi 100 000 obyvatel. Těžkosti doléhaly nejen na jednotlivce ale zejména na rodiny s dětmi, které byly v řadě případů odkázány na jeden příjem. Dělníci a horníci Mostecka odmítali dále snášet útlak a za svá práva vstoupili do stávky.
V pondělí 12. dubna 2010 si mostečtí občané připomněli již 78. let uplynulých od největšího vystoupení pracujících, které je všeobecně známo pod názvem Velká mostecká stávka. U pomníku na třídě SNP si tuto událost světového významu připomněla sotva třicítka mosteckých občanů, v postatě jen funkcionářů KSČM. Byl mezi nimi i senátor KSČM za Mostecko V. Balín, předseda Ústecké krajské rady KSČM O. Bubeníček a mosteckou koalici na Magistrátu města Mostu zastupovali náměstek primátora pan J. Kurcin a předseda klubu komunistických zastupitelů, nejpopulárnější politik magistrátu pan Ing. J. Novák. Nechyběl ani přespolní kandidát KSČM pro podzimní volby do Senátu PČR Ing. J. Nétek. Ve vystoupení předsedy OV KSČM v Mostě pana R. Beleje se objevila řada myšlenek z vystoupení řečníků na tomto místě z předchozích let. Škoda, že byť před hrstkou, nebyla ukázána základní paralela s dnešní dobou, která odezněla již v roce 2000 na I. náměstí v Mostě při tehdy zde organizované celostátní konferenci KSČM k sociální problematice a 68. výročí VMS. Ve druhém vystoupení pozval Ing. J. Nétek přítomné k volbám do PS PČR a na podzim, údajně na přelomu října a listopadu 2010 k volbám do Senátu PČR a zastupitelstev obcí. Na závěr shromáždění položili někteří přítomní k pomníku obětí VMS J. Kříže a J. Ševčíka květiny. (cn)