Evropský parlament dnes většinou 537 hlasů schválil návrh členských států na sedmiletý rozpočet na roky 2014-2020 ve výši 959,99 mld. eur v prostředcích na závazky a 908,4 mld. v prostředcích na platby.
Snahou Evropského parlamentu bylo získat více peněz pro méně rozvinuté regiony a vytváření pracovních míst nejen pro mladé. Díky dosaženému kompromisu bude možné tyto snahy plnit alespoň částečně. Pro Českou republiku je v rámci politiky soudržnosti vyčleněno 20,5 mld. eur.
Sociálnědemokratický europoslanec a člen Rozpočtového výboru Vojtěch Mynář uvedl: „Výsledek zdaleka není ideální, ale ve srovnání s původním návrhem Rady obsahuje množství parlamentních priorit, které Evropě pomohou řešit následky krize. Patří k nim mimo jiné předsunutí čerpání rozpočtu na podporu zaměstnanost mladých a navýšení prostředků pro malé a střední podniky, výzkum a vývoj i Fond pro nejchudší osoby.“
Co se týče reformy vlastních zdrojů financování unijního rozpočtu, měla by být ještě v prosinci tohoto roku ustavena Evropským parlamentem, Komisí a Radou desetičlenná skupina na vysoké úrovni. Její mandát stanovuje společné prohlášení, které je součástí dohody o víceletém finančním rámci. Nejpozději v roce 2016 by měla přijít s konkrétními výsledky.