Brusel, 28.června 2013: Včera proběhla v Bruselu schůzka předsedů Evropského parlamentu, Evropské komise a Irského předsednictví. Po dlouhých měsících jednání se podařilo najít kompromis o podobě rozpočtu EU na příští finanční období 2014-2020. Během těchto sedmi let plánuje Evropa do svých společných politik investovat 960 mld. eur.
Europoslankyně Zuzana Brzobohatá z ČSSD a členka Rozpočtového výboru Evropského parlamentu včera po oznámení kompromisu uvedla: "Vítám dosažení kompromisu mezi Radou, Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Je dobře, že kompromis obsahuje závaznou revizi v průběhu VFR a prioritou je boj proti nezaměstnanosti mladých, jak se ukazuje v uvolnění značné částky prostředků v prvních letech jeho průběhu."
Její stranický kolega a také člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu Vojtěch Mynář dohodu komentoval následovně: "Jsem velmi rád, že Rada konečně ustoupila a na poslední chvíli přijala prioritní požadavky Evropského parlamentu. Znamená to konec nejistoty pro podniky, města, univerzity i další příjemce evropských peněz, kteří mohou konečně začít plánovat do budoucna." Přestože se podle Mynáře nepodařilo prosadit všechny požadavky, je současný návrh Rady o poznání lepší než ten z minulého týdne.
S tím souhlasí i Hannes Swoboda, předseda sociálních demokratů v Evropském parlamentu: "Dohoda není zrovna ideální, ale najdeme v ní rozhodující zlepšení. Klíčové požadavky Evropského parlamentu, zejména růst a boj proti nezaměstnanosti mládeže, byly vyslyšeny. To jsou priority, na které se rozpočet EU v těchto těžkých časech musí zaměřovat."
Zde byl parlamentní vyjednávací tým úspěšný. "Za hlavní výhru považuji skutečnost, že se Parlamentu podařilo dojednat garanci financování iniciativy na podporu zaměstnanosti mládeže. V příštím roce na tzv. záruku pro mladé bude vyčleněno 3,4 mld. eur, v tom následujícím 2,6 mld. eur. Od roku 2015 pak bude možné na financování této iniciativy mobilizovat prostředky, které nebyly využity jinde," zdůraznil Mynář. Vyjádřil také politování nad tím, že rozpočet v takovéto výši nebude stačit na naplnění skutečných potřeb občanů Unie, na kterých se stejní lídři členských států sami shodli. "Není to bohužel poprvé ani naposled, co v jednání Rady narážíme na rozpor mezi politickým angažmá a připraveností členských států stanovené cíle financovat," dodal.
Současný návrh podoby rozpočtu bude teď nutno co nejrychleji převést v právní rámec, který by vstoupil v platnost od 1. ledna příštího roku. Evropský parlament by jej měl na plénu odhlasovat na podzim.
Delegace ČSSD v Evropském parlamentu pracuje ve složení:
Richard Falbr (Výbor pro zaměstnanost a sociální věci; Výbor pro regionální rozvoj)
Libor Rouček (Místopředseda frakce S&D; Zahraniční výbor; Výbor pro mezinárodní obchod)
Pavel Poc (Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin; Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku)
Zuzana Brzobohatá (Výbor pro ústavní záležitosti; Výbor pro rozpočtovou kontrolu; Rozpočtový výbor)
Robert Dušek (Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova; Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro)
Olga Sehnalová (Výbor pro dopravu a cestovní ruch; Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů; Výbor pro kulturu a vzdělání)
Vojtěch Mynář (Rozpočtový výbor; Výbor pro rozpočtovou kontrolu)