Německou okupací Čech, Moravy a Slezska byla dovršena vojenská okupace zbylého území české části Československa, tj. území Čech, Moravy a Slezska, které Německo a Polsko do té doby neobsadilo a neanektovalo, vojsky nacistického Německa. Dne 15. března 1939 skončily šťastné dny Československa (ČSR) a začala smutná a oběťmi naplněná šestiletá německá okupace, která trvala nekonečných 2.248 černých dnů. Během této okupace jsme byli objektem plošného a cíleného nacistického teroru a vyvražďování občanů České republiky, které mělo i jednoznačně genocidní rysy a genocidní charakter.
Podle nedávno zveřejněných výstupů a výsledků bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze (VHÚ) činí počet obětí německého nacismu více jak tři sta čtyřicet tisíc osob v rámci celého někdejšího československého státu. Dle VHÚ však do tohoto počtu nejsou zahrnuti lidé, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, na následky věznění v koncentračních táborech a ve věznicích, na následky tzv. totálního nasazení apod. Též se uvádí, že za dobu existence nacistického protektorátu bylo v naší zemi popraveno více než osm tisíc dvě stě lidí, na sedmdesát tisíc českých Židů zemřelo v koncentračních a vyhlazovacích táborech, další tisíce osob zemřelo při nuceném nasazení na práce v tehdejším Německu, v domácím odboji zahynulo sto tisíc Čechů. Obětmi nacistického teroru se staly i celé vesnice, z těch nejznámějších Lidice a Ležáky.
Z důvodu, aby se na tyto tragické události nezapomnělo, navrhlo naše hnutí v Poslanecké sněmovně zavést jako významný den 15. březen – Den památky obětí okupace. Novelou tohoto zákona chceme také zamezit stále postupující a nepřípustné snaze o přepisování dějin, zejména pak snaha o relativizaci viny za druhou světovou válku, snaha o relativizace škod napáchaných německými nacisty na české zemi a českých lidech.
Hnutí SPD vzhledem k úctě k historické pravdě, a hlavně s ohledem na úctu k obětem německé nacistické okupace, si bude každoročně pietou připomínat tyto osudové březnové dny.