Radek Rozvoral

Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • SPD
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.03.2022 8:00:40

Je třeba si neustále připomínat začátek německé okupace Československa!

Je třeba si neustále připomínat začátek německé okupace Československa!

Dnes je tomu 83 let (15. března 1939), kdy naši republiku násilně obsadila německá nacistická vojska a vyhlásila Protektorát Čechy a Morava, což znamenalo ztrátu naší suverenity a počátek válečných bojů II. světové války.

Hnutí SPD si připomíná černé březnové dny roku 1939, které byly počátkem největší války v novodobých dějinách. V této válce mnoho našich mužů (otců a dědů) položilo na obranu republiky své životy, celá řada dalších jich byla vážně zraněna. Nejhorší na válce bylo, že v ní přišlo o život i mnoho žen a dětí (nejvíce v nacisty zřízených koncentračních táborech, kam byly násilně deportovány). Na všechny tyto občany nahlížíme jako na pravé vlastence, kteří si zcela právem zaslouží velký respekt a úctu. Zavazuje nás to k tomu, abychom již nikdy nedopustili, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo.

Německou okupací Čech, Moravy a Slezska byla dovršena vojenská okupace zbylého území české části Československa, tj. území Čech, Moravy a Slezska, které Německo a Polsko do té doby neobsadilo a neanektovalo, vojsky nacistického Německa. Dne 15. března 1939 skončily šťastné dny Československa (ČSR) a začala smutná a oběťmi naplněná šestiletá německá okupace, která trvala nekonečných 2.248 černých dnů. Během této okupace jsme byli objektem plošného a cíleného nacistického teroru a vyvražďování občanů České republiky, které mělo i jednoznačně genocidní rysy a genocidní charakter.

Podle nedávno zveřejněných výstupů a výsledků bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze (VHÚ) činí počet obětí německého nacismu více jak tři sta čtyřicet tisíc osob v rámci celého někdejšího československého státu. Dle VHÚ však do tohoto počtu nejsou zahrnuti lidé, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, na následky věznění v koncentračních táborech a ve věznicích, na následky tzv. totálního nasazení apod. Též se uvádí, že za dobu existence nacistického protektorátu bylo v naší zemi popraveno více než osm tisíc dvě stě lidí, na sedmdesát tisíc českých Židů zemřelo v koncentračních a vyhlazovacích táborech, další tisíce osob zemřelo při nuceném nasazení na práce v tehdejším Německu, v domácím odboji zahynulo sto tisíc Čechů. Obětmi nacistického teroru se staly i celé vesnice, z těch nejznámějších Lidice a Ležáky.

Z důvodu, aby se na tyto tragické události nezapomnělo, navrhlo naše hnutí v Poslanecké sněmovně zavést jako významný den 15. březen – Den památky obětí okupace. Novelou tohoto zákona chceme také zamezit stále postupující a nepřípustné snaze o přepisování dějin, zejména pak snaha o relativizaci viny za druhou světovou válku, snaha o relativizace škod napáchaných německými nacisty na české zemi a českých lidech.

Hnutí SPD vzhledem k úctě k historické pravdě, a hlavně s ohledem na úctu k obětem německé nacistické okupace, si bude každoročně pietou připomínat tyto osudové březnové dny.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama