1. Hnutí SPD považuje vyjádření premiéra Andreje Babiše v sobotním Právu o nutnosti vysílání jasných signálů migrantům, že je zde zavřeno a že se do Evropy už nikdo nedostane, za další z prázdných frází a jeho snahu neztratit další podporu svých voličů před blížícími se komunálními volbami. Jenom za prvních šest měsíců tohoto roku bylo prokazatelně zadrženo na bavorských hranicích 2028 ilegálních imigrantů, kteří přišli přes Českou republiku. Je to samozřejmě jen vrcholek ledovce. Migrace je součást politiky Evropské unie a nelze být prounijní a zároveň proti migraci. Přitom v každém státě EU včetně ČR žije více než 10 % občanů těchto zemí v úplné bídě a více než polovina od výplaty k výplatě. V Čechách je také 1 milion lidí v exekuci. Hnutí SPD prosazuje dlouhodobě nulovou toleranci ilegální imigrace. Neměníme postoje, jsme důslední odpůrci politiky Evropské unie na rozdíl od probruselské vlády ANO, ČSSD a KSČM.
2. V těchto dnech si připomínáme tragické 50. výročí okupace naší země armádami Varšavské smlouvy. Vpád vojsk Varšavské smlouvy byl hrubým pošlapáním zbytku suverenity tehdejšího Československa. Plnou odpovědnost za oběti a následky okupace nese především komunistický režim tehdejšího Sovětského svazu a politika Komunistické strany Československa. Takzvané „Pražské jaro” bylo falešnou nadějí na reformu totalitního komunistického režimu. Okupace byla potvrzením faktické neexistence československé státní suverenity. Bohužel dnes se Česká republika nachází v postavení země, která svoji suverenitu předala neomarxistickému projektu evropské integrace. Stávající Evropská unie provádí globalizační a multikulturní politiku, která je jednoznačně v rozporu se zájmy naší národní a státní suverenity. Tento stav má opět zásadní bezpečnostní rizika pro naše občany. Případná realizace imigrační politiky Evropské unie bude mít dopad ještě osudovější než okupace státy Varšavské smlouvy. Dnes jde opět o obranu svobody a demokracie, ale také o zachování samotné existence českého národa a naší kultury.
3. Hnutí SPD považuje návrhy ministryně Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení dávek hmotné nouze, tedy životního a existenčního minima, za pokračování zcela špatné sociální politiky státu, jelikož se dává nejen potřebným, ale také lidem štítícím se práce. To je demoralizující a prohlubuje to sociální problémy. Na neadresné sociální dávky je každoročně vynakládáno více než 150 miliard korun ze státního rozpočtu a dávku v hmotné nouzi dostane dnes v podstatě každý, kdo si o ni řekne. Podle poslední odborné analýzy se počet chudinských domů, ulic a čtvrtí mezi lety 2006 až 2017 zdvojnásobil. Zvedl se i počet tzv. „sociálně vyloučených lokalit”. Přibylo i lidí, kteří v těchto lokalitách bydlí - místo 80.000 jich je nyní více než 115.000. Situace se ve srovnání s údaji ze zpráv z předchozích let nezměnila a stav se tak nezlepšuje ani v době ekonomického růstu. Vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM a také minulá vláda navíc s účastí KDU-ČSL nenabídla žádné řešení. Hnutí SPD prosazuje zásadní adresnost výplat sociálních dávek tak, aby je dostávali pouze lidé s pracovní historií, invalidé a jejich rodinní příslušníci, kteří se o ně starají, a nikoliv nepřizpůsobiví občané, kteří nikdy nepracovali, a to přesto, že dlouhodobě pracovat mohou, ale přitom nechtějí.
4. Hnutí SPD považuje za oprávněné mnohačetné stížnosti občanů na současnou situaci v České poště, kdy se zásilky doručují s několika týdenním zpožděním a balíky tzv. „do ruky” se zpravidla nedoručují vůbec. Jako odůvodnění uvádí Česká pošta, že je to prý z důvodu tzv. „vyšší moci”. Ve skutečnosti je to způsobeno masivním odchodem poštovních doručovatelek, jejichž průměrná mzda je okolo 19 tisíc hrubého měsíčně. Bývalý ředitel Elkán měl však smluvní plat více než 8 milionů korun ročně. Za současnou situaci této státní instituce nese plnou odpovědnost vláda, konkrétně současný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod kterého Česká pošta spadá, a který dnes působí zároveň na dvou ministerstvech. Řešením je zásadní reorganizace České pošty a snížení počtu jejich řídících pracovníků a omezení jejich nehorázných platů a naopak zásadním způsobem zvýšení platů poštovních doručovatelů, kteří se navíc musí oprostit od činností jako je prodej výherních losů a různých druhů pojištění, které přímo nesouvisí s jejich činností.
5. Hnutí SPD souhlasí s návrhem rakouského ministra vnitra za Svobodné (FPÖ) Herberta Kickla, který navrhl, aby příznivci radikálního islámu, kteří budou hájit nadřazenost práva šaríja nad rakouskými zákony, mohli být trestně stíháni. Řekl doslova: „Ti, kdo chtějí právo šaríja nadřadit rakouskému právu, a chtějí na nás uvalit teokracii namísto demokracie, patří k soudu”. Jeho slova tak potvrzují sliby lídra rakouských Svobodných a vicekancléře Heinze Christiana Stracheho, který dlouhodobě usiluje o zákaz islamismu v zemi, a tvrdí, že je „nepřátelský k ženám, svobodě a koresponduje s fašistickým světonázorem”. Hnutí SPD podalo návrh zákona fakticky zakazující šíření ideologie islámu v České republice. Tento návrh již prošel ve Sněmovně prvním čtením a naši poslanci ho budou dále prosazovat ke konečnému schválení. Na podzim podáme návrh zákona zakazující projevy ortodoxního islámu jako je zahalování obličeje, tedy například burka či nikáb.