Hnutí SPD zastává názor, že právě stát musí zasáhnout do stanovených položek za elektřinu a plyn pro naše občany. Z důvodu vysokých cen těchto komodit za období vládnutí Fialovy asociální vlády by měl stát pro občany nastavit takové formy pomoci, aby bez potíží pokryly náklady za odebrané energie.
Ceny elektřiny v současné době jsou kvůli neschopnosti Fialovy vlády v České republice opět prakticky nejvyšší v Evropě. Češi tak platí aktuálně za elektřinu opět skoro nejvyšší ceny v celé Evropě, přestože jsme čistým vývozcem levné elektrické energie. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostatu. Za 1 kilowatthodinu elektřiny v první polovině roku 2024 platili čeští spotřebitelé v přepočtu 8,50 koruny, čímž se stala elektřina v České republice čtvrtou nejdražší v Evropě v těsném odstupu za Německem, Irskem a Dánskem, kde však mají občané těchto zemí mnohem vyšší příjmy než u nás. Kdybychom ceny elektřiny přepočetli na takzvanou paritu kupní síly, tak by byla Česká republika státem s druhou nejdražší cenou elektřiny v Evropě za Kyprem. Do tohoto srovnání se plně promítá i skutečnost, že na rozdíl od vlád většiny evropských zemí Fialova vláda od loňského roku neposkytuje českým spotřebitelům, občanům ani firmám žádnou pomoc a podporu ohledně cen energií, ba naopak ještě svévolně zdražuje regulované složky jejich ceny.
Návrh cen pro příští rok pro regulovanou část cen energií zveřejnil v pondělí v podvečer ERÚ. Svým návrhem odstartoval konzultace regulovaných cen elektřiny a plynu, které budou odběratelé energií platit od ledna do prosince příštího roku. Jde zatím o předběžné částky, konečné cenové rozhodnutí padne až 30. listopadu 2024. ERÚ potvrdil predikce energetiků, že cena jednotlivých položek pro rok 2025 v rámci regulované části ceny elektřiny vzroste o jednotky procent. Jde především o platbu za distribuci elektřiny, platbu za systémové služby, poplatek za obnovitelné zdroje, měsíční platbu za jistič a další. Největší položku v regulované části ceny elektřiny tvoří poplatek za distribuci, který zákazníci platí za každou spotřebovanou MWh podle distribučního území, v němž se jejich odběrné místo nachází.
Jen připomenu situaci z loňského roku, kdy regulátor ceny ještě přepočítal a našel prostor pro úspory, takže regulovaná složka nakonec oproti návrhu klesla. Ale i tak meziročně stoupla cena za elektřinu a plyn pro naše občany o desítky, někde až o sto procent.
Hnutí SPD dlouhodobě prezentuje kroky, které je nutné v rámci zlevnění energií učinit. Jde o zastropování ceny elektřiny jak u jejich výrobců, tak i u obchodníků, a co nejrychleji rozšiřovat kapacity jaderných elektráren v České republice. Dále ihned odstoupit od zničujících závazků energetické politiky a Green Dealu Evropské unie, zejména od systému takzvaných emisních povolenek. Pro naše občany požadujeme levné a dostupné energie.