Co se týče ostatních forem účasti na politickém životě, sledují čeští občané zejména politické diskuze v rozhlase a televizi, v menší míře se účastní politických mítinků a v ještě menší míře se stávají aktivními členy jednotlivých politických stran. Největšího významu, především mezi mladými občany, nabývá účast na politickém životě prostřednictvím sociálních sítí, kde se občané srocují ve skupinách. Mnoho aktivit, které se dostanou do povědomí široké veřejnosti, vzniklo právě prostřednictvím internetu, což je dáno velkým rozvojem internetové sítě v České republice.
Stručně řečeno: Čím více se lidé mohou podílet na zákonodárství a ovlivňovat politické dění přímou formou, tím více jsou informováni a tím větší je jejich účast.
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.
Zdroj politická účast v České republice: FDFA Presence Switzerland