Korespondenční způsob hlasování není jedinou diskutovanou alternativou vhodnou pro Českou republiku. Vzhledem k úspěšné aplikaci nových hlasovacích metod v řadě vyspělých demokracií se i v naší zemi vytvořil prostor k širší diskuzi o problematice elektronického hlasování. Samotní voliči jsou elektronickým volbám nakloněni a to zejména voliči mladší a prvovoliči.
Internetové volby nemohou plně nahradit stávající volební systém, ale mohou napomoci ke snížení volebních nákladů, ke zvýšení přesnosti ve sčítání volebních lístků a ke zvýšení účasti voličů. Je pravdou, že oblast elektronizace procesů demokracie je citlivou záležitostí, která může mít přímý vliv na věrohodnost a důvěryhodnost reprezentantů jednotlivých politických stran a proto je tento proces jenom v počátečním stádiu.
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.
Zdroj použití nových hlasovacích technologií v České republice: FDFA Presence Switzerland