V jednom průzkumu se 87% švýcarských občanů vyjádřilo, že se účastní nejméně jednoho lidového hlasování ročně (52% se účastní nejméně sedmi z deseti, 33% se dokonce účastní všech hlasování). Znamená to, že více než osm z deseti švýcarských občanů volí nejméně jednou za rok. Díky tomu Švýcarsko v celosvětovém měřítku vykazuje jednu z nejvyšších politických účastí, neboť je mnoho zemí, kde se volby konají pouze jednou za dva, za čtyři nebo dokonce za pět let.
Švýcaři jsou obecně velmi spokojeni se způsobem, jakým v jejich zemi funguje demokracie, včetně těch, kteří z lidových hlasování vycházejí jako poražení. Na desetibodové stupnici udělují dvě třetiny občanů 7 nebo více bodů a pouze sedm procent lidí dává 0 až 3 body. V jiných vysoce rozvinutých evropských demokraciích, jako je například Německo, Francie nebo Spojené království, jsou respondenti se svojí demokracií mnohem méně spokojeni: 25% až 33% lidí uděluje 0 až 3 body a 24% až 37% uděluje 7 až 10 bodů.
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.
Zdroj pravda o volební švýcarské účasti: FDFA Presence Switzerland