Nebyl takhle náhodou pan Špidla v době, kdy státem pověřená instituce hlasovala v letech 2004 – 2005 pro privatizace zisků dalších okresních vodáren i přes to, že již od roku 2000 byly známé špatné ekonomické dopady privatizace např. Severomoravských vodovodů a kanalizací nebo vodárny Olomouc předsedou vlády? Byl a divoká privatizace vody, kdy okresním vodárnám a městům zůstala infrastruktura, tudíž povinnost jí financovat, ale finance z prodeje vody včetně práva inkasovat zisk z vodného a stočného přešly na zahraniční firmy, které nemusí tyto peníze investovat zpět do obnovy potrubí v České republice, byl tunel jako hrom!
V době, kdy se dělaly tyto „prasárny“ byl pan Špidla premiérem a pak také evropským komisařem, tak proto, aby nedocházelo k obrovskému odlivu kapitálu z ČR, mohl již několikrát z pozice svých funkcí dávno něco udělat. Neudělal nic a teď se sám sobě diví. Mimo jiné a jen tak pro pořádek v té době byl i dnešní premiér Bohuslav Sobotka ministrem financí a místopředsedou vlády.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) prosazuje deprivatizaci vodárenských společností do vlastnictví obcí a měst za účelem snížení poplatků za vodné a stočné. Voda je národní majetek a nesmí podléhat monopolu cizích firem, které z obchodu s vodou ždímají nekřesťanské zisky bez toho, že by investovaly do rozvoje infrastruktury obcí. Jsme proto pro vykoupení vodohospodářských firem státem a jejich návrat do rukou měst a obcí jako nezcizitelných aktiv. Tím přestane být hlavním cílem vytváření obrovských zisků a jejich vyvádění do zahraničí a dojde k výraznému snížení vodného a stočného.