Zatímco ministr zdravotnictví svolává Ústřední epidemiologickou komisi, premiér zase řídí jiný krizový orgán: Radu pro zdravotní rizika.
„Vládnou nám zmatkující papaláši. Pan premiér upravuje pravidla podle toho, jak na opatření nahlíží jeho „bublina“ na sociálních sítích. Je načase, aby sestoupil z piedestalu domnělého spasitele nás všech a aktivoval krizový štáb, který je pro tyto situace určen, a který je schopen nás z té krize dostat,“ apeluje předseda poslaneckého hnutí STAN Jan Farský.
Alarmující je pak selhání nástroje Chytré karantény. „Když vláda zaváděla EET, všichni živnostníci se museli novému nástroji přizpůsobit. A když má vláda zajistit Chytrou karanténu, začne po čtyřech měsících nakupovat počítače a řešit připojení k internetu?“ připomněl Farský.
STAN zároveň odmítá plošnou dávku pět tisíc korun pro seniory, tzv. „rouškovné“ a předkládá vlastní návrh podpory pro samoživitele.
„Nesouhlasíme s tím, aby byla částka vyplácena plošně, a proto nepodpoříme schválení tohoto bodu v prvním čtení. Chceme, aby bylo „rouškovné“ vypláceno pouze potřebným, kteří mají nízké penze. Vláda zcela zapomněla na samoživitele, na které krize dopadla nejvíce, a na rodiny s dětmi. Proto předkládáme návrh zákona, na základě něhož by samoživitelé dostali částku 6000 korun na dorovnání výpadků způsobených koronavirovou krizí,“ konstatovala poslankyně Věra Kovářová.