„Tento týden předložím ve Sněmovně zákon o sdružování v politických stranách, který řeší reformu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Vedení je dnes silně monokratické a nedochází k dostatečné koordinaci agendy mezi členy a předsedou. Proto zákon vytváří tzv. kolegium úřadu, které bude koordinovat dohledovou a metodickou činnost a předejde možné paralýze úřadu z pouhého rozhodnutí předsedy,” uvedl ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Pokud poslanci schválí novelu zákona o České televizi a Českém rozhlase, bude se poprvé na volbě do mediálních rad podílet i Senát. „Po schválení novely zákona budou senátoři volit jednu třetinu Rady ČT a ČRo. Jednotliví členové budou za výkon své funkce odpovědni té komoře Parlamentu, která je zvolila. Počet členů Rady ČT se navýší z 15 na 18, poslanci budou volit 12 z nich. V případě Rady ČRo budou volit dvě třetiny, zbylé členy nově senátoři. Důležitou změnou je pak zrušení možnosti odvolat Radu dvojím neschválením výroční zprávy. To znamená pojistku, abychom se nevydali polskou či maďarskou cestou,“ okomentoval změny místopředseda hnutí STAN Jan Lacina a dodal, že součástí je i stanovení minimální doby trvání existence právnických osob, které navrhují kandidáty, což zamezí účelovému zakládání spolků a organizací.
Do prvního čtení jde ve Sněmovně také návrh novely o pedagogických pracovnících, které připravilo ministerstvo školství. „Jde o první část změn ve vzdělávání, se kterými vláda přichází a ke kterým se ve svém programovém prohlášení zavázala u druhého stupňe a středních škol. Hlavním záměrem novely zákona, na které ministerstvo intenzivně pracovalo, je posílení postavení ředitelů škol jako manažerů, podpora začínajících učitelů nebo realizace reformy profesní přípravy učitelů akcentující zejména jejich praktické dovednosti,” představil cíle návrhu člen školského výboru Petr Gazdík z hnutí STAN.