Česká republika by také měla jasněji vyhodnotit, které jsou nejperspektivnější odvětví výzkumu s ohledem na budoucí požadavky české ekonomiky a potřebu řešení zásadních společenských problémů. Navrhujeme na základě detailní analýzy vytipovat 30 nejperspektivnějších a nejkonkurenceschopnějších oborů, kde by měly být zásadním způsobem navýšeny prostředky na výzkum a kde by měla být otevřena snazší cesta k financování přenosu vědeckých výsledků do praxe, včetně využití veřejných dotací a garantovaných úvěrů. Vláda by také měla důkladně zvážit vytvoření průmyslově -vědeckého komplexu po vzoru Fraunhoferova institutu a podobných institucí v jiných vyspělých zemích.
Ve vládním prohlášení zcela postrádáme konkrétní návrhy, jak podpořit špičkovou vědu a pomoci s ochranou výsledků výzkumu prostřednictvím patentového řízení. ČSSD považuje za nejvhodnější řešení vytvoření Národního patentového fondu, který by motivoval výzkumné instituce i soukromý sektor k patentování výstupů svého výzkumu.
ČSSD vnímá velmi kriticky, že programové prohlášení neobsahuje konkrétní závazky, jak bude vláda navyšovat investice do vědy a výzkumu. Obecné deklarace naznačují směr, avšak nejsou již podloženy jasnými čísly a termíny. V tomto směru je vládní prohlášení velmi málo ambiciózní a obáváme se, že česká věda si na skutečné navýšení podpory bude muset počkat, což ohrozí budoucí konkurenceschopnost ČR.
Pozitivně vnímáme, že ve vládním prohlášení je výslovně zmíněna podpora popularizace vědy zejména směrem k mladé generaci. Naším cílem by mělo být přitáhnout mladé lidi k vědě. Větší pozornost by si nicméně zasloužila otázka podpory mladých vědců, včetně navýšení finanční podpory doktorandů a začínajících vědeckých pracovníků.
Celkově je vládní prohlášení v oblasti vědy, výzkumu a inovací velmi obecné. Zároveň je opět velký otazník nad skutečnými kompetencemi v této klíčové oblasti a nad tím, jak bude podpora vědy a výzkumu koordinována například s oblastí vzdělávání.