V rozpočtu se výrazně přidává na vládní spotřebu a výdaje na investice včetně vědy a výzkumu klesají o téměř 25 mld. korun. Přestože chápu nutnost částečně povolit opasek po restriktivní politice pravicové vlády, zvolené řešení je opačný extrém. Vláda se rozhodla, že na opasku je třeba přidělat nové dírky a uvolnit ho více, než by slušelo. Ministr financí věří, že stát bude hospodařit efektivně, a tím eliminuje negativní trendy ve výši vládních investic. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje.
Ministři jsou ve svých funkcích již rok a na základě jejich činnosti nelze příliš očekávat, že jimi řízené organizace budou hospodařit efektivně a rozpočet v roce 2016 bude mít výrazně lepší parametry než ten dnes schválený. Časté výměny na pozicích šefů Českých drah, Ředitelství silnic a dálnic nebo třeba ministerstva dopravy a ministerstva pro místní rozvoj vzbuzují spíše obavy. Časté personální výměny nikdy k ničemu dobrému nevedou.
Můžeme se na těch 100 miliard ale podívat i jinak: je to část ceny za to, aby konečně lidé pochopili, že Andrej Babiš nedokáže řídit stát stejně jako svůj firemní konglomerát.
Tomáš Průša, ekonom a místopředseda SZ odpovědný za finance