"Ministrovi Tomanovi jsem předala například údaje o platbách za
externí právní služby, které jen za tři roky tohoto volebního období
činily půl miliardy korun. Stamiliony kasírovaly advokátní kanceláře
Toman a Devátý a Jansta a Kostka," říká Klasnová. "Za tyto a další
tunely, například v oblasti IT, je plně odpovědný i současný pověřený
generální ředitel Michal Gaube, který působil do doby rezignace
Svatopluka Sýkory jako ekonomický ředitel," doplňuje Klasnová.
Místo slíbeného odvolání ministr zemědělství v médiích Gaubeho tým pochválil. Hospodaření Lesů ČR je prý v pořádku a "bez excesů". Lesy ČR přitom například, jak uvedla média, v srpnu uzavíraly další tendr na právní služby na dva roky v hodnotě 170 mil. Kč. "Považuji to za výsměch. Původně měl být sice tendr na 400 milionů korun a na čtyři roky, takže to zdánlivě vypadá, že Lesy ČR v uvozovkách šetří, ale reálně dochází k dalšímu tunelu," vysvětluje Kateřina Klasnová. Že vše není v pořádku, dokazuje i další trestní oznámení, tentokrát podané Transparency International kvůli IT zakázkám. Policie také nadále prošetřuje například netransparentní rozprodej nemovitostí Lesů ČR za stovky milionů Kč, na který upozornila ve svém trestním oznámení právě Klasnová.
Podezřelé zmatky panují také okolo nového výběrového řízení na generálního ředitele. Ministr Toman nejprve sdělil, že žádné výběrové řízení nevyhlásí. Pak na téma změn ve vedení státního podniku dlouze mlčel, aby o víkendu po dvou měsících a po schůzce v hotelu Augustin s pány Jaroslavem Tvrdíkem, Martinem Nejedlým a Michalem Haškem sdělil, že "jméno již vnitřně zná". Poté, co se však informace o jejich schůzce dostala na veřejnost, Toman opět změnil názor a od středy již prohlašuje, že vypíše konkurz, který původně odmítal. A jak jinak než nikoli ihned, ale až příští týden. Aby ho mohl nový ministr zrušit a Michal Gaube zůstal pověřen vedením Lesů ČR do konce roku.
"Mrzí mne, že ministr Toman nedrží slovo. Hotelovou schůzku minulý týden nepovažuji za zcela náhodnou a obávám se, že je nadále personální politika v Lesích ČR a dalších státních firmách v gesci ministra zemědělství řízena zákulisními hráči. Stejně, jako tomu bylo například za exnáměstka ministerstva Romana Bočka, kterého v korupční kauze Nagyová obhajuje advokát Lesů ČR a spolumajitel příjemce stovek milionů od Lesů ČR - advokát Toman," konstatuje Klasnová.
"Ministr Toman by měl veřejnosti vysvětlit, proč po půldruhém měsíci nebyl schopen vypsat výběrové řízení na ředitele Lesů tak, aby mělo jasnou šanci na úspěšné uzavření. A především - aby stihl realizovat personální změny tak, jak slíbil Věcem veřejným - tedy bezodkladně. Stejně tak by měl vysvětlit svá prohlášení o Gaubeho vedení, které označuje za tým "bez excesů" za situace, kdy je zde další detailně zdokumentované trestní oznámení. A konečně - měl by také jasně sdělit, zda jednal či nejednal o Lesích ČR v hotelu Augustine. Informace z médií o tom, že peníze z IT zakázek Lesů ČR končily u lidí blízkých ČSSD, by tak možná mohly nabýt jasnějších kontur. Stejně jako role některých členů SPOZ, jako je třeba Martin Nejedlý," dodává Klasnová.
O situaci v Lesích ČR se
exposlankyně zajímá intenzivně již téměř tři roky. V návaznosti na
šetření NKÚ podala trestní oznámení, s Lesy ČR také vede soudní spory
kvůli svobodnému přístupu k informacím.