Bioplynová stanice bude v obci Chrást a vznikne přebudováním bývalé bioplynové stanice určené pro zpracování zemědělských produktů. Ta nyní bude zpracovávat pražský kuchyňský bioodpad na bioplyn.
Potřeba bioplynové stanice vyvstala z intenzifikace třídění odpadů. Praha v minulých letech zavedla pilotní projekt sběru gastroodpadu na Praze 5, Praze 6 a Praze 7, který se osvědčil. Zároveň se vybudováním bioplynové stanice sníží spotřeba ruského plynu.
Hlavní město Praha ani Pražské služby vlastní bioplynovou stanicí nedisponují. Gastroodpad v dispozici Pražských služeb je svážen do bioplynové stanice v Přibyšicích u Benešova, kterou vlastní soukromý sektor, a která navíc není napojena na plynovou distribuční soustavu, což je zásadní a omezující faktor jejího dalšího využívání.
Získání či vybudování vlastní bioplynové stanice je tedy možné vnímat jako strategický krok, který povede ke zvýšení míry sběru a využívání gastroodpadu, s tím spojené potřeby obce plnit cíle stanovené v odpadové legislativě, jakož i ke zvýšení produkce vlastního plynu v České republice a naplňování Klimatického plánu HMP.
„Jsem velmi rád, že se hlavní město posunuje směrem šetrným k životnímu prostředí. Nejen, že se rozšíří svoz gastroodpadu, ale taky z něj bude vyroben produkt v podobě bioplynu pro potřeby Pražanů na vlastní bioplynové stanici, protože tuto stanici mají vlastnit Pražské služby, jehož vlastníkem je ze 100 % hlavní město. Přestane se tak sponzorovat soukromý sektor a celá výroba bioplynu bude ekonomicky pro Prahu mnohem výhodnější. Zároveň se zvýší podíl vytříděnosti odpadu v souladu s novou odpadovou legislativou a ubude podíl skládkovaného či spalovaného směsného komunálního odpadu. Pro gastroodpad tudíž přestane být spalovna posledním bodem a gastroodpad nalezne své smysluplné využití,” komentuje situaci Tomáš Murňák, předseda výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí ZHMP.
Pražské služby v roce 2020 zahájily intenzivní analýzu možností pořízení či vybudování vlastní bioplynové stanice, která by doplnila jiné významné koncovky v majetku společnosti, kterými jsou ZEVO Malešice a třídící linky. Pražské služby následně zahájily rozsáhlou a velmi důkladnou analýzu veškerých dostupných lokalit v Praze i ve Středočeském kraji. Veškeré možnosti byly následně blíže zkoumány, případně bylo i jednáno s vlastníky bioplynových stanic. Nejvhodnější variantou byla zvolena zemědělská bioplynová stanice v obci Chrást u Poříčan. Tu Praha odkoupí a přestaví ji pro potřeby zpracování gastroodpadu.