Tomio Okamura

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • SPD
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,93. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.03.2019 14:17:00

Američané lobbují za problematickou firmu Westinghouse, aby dostavěla Temelín

Američané lobbují za problematickou firmu Westinghouse, aby dostavěla Temelín

Komentář na facebookovém profilu k výběru dodavatele modernizace jaderné elektrátny Temelín

 Premiér Andrej Babiš s americkým prezidentem jednal také o energetice a plynovodech - a zabývali se i projektem modernizace českých jaderných elektráren. Je známo, že Američané dlouhodobě lobbují za velmi, velmi problematickou firmu Westinghouse, aby dostavila Temelín. Podívejme se na tuto problematiku blíže.

Westinghouse musel dokonce v roce 2017 zavřít stavbu dvou jaderných bloků na domácí půdě ve Spojených státech v Jižní Karolíně (V.C. Summer), neboť se zjistilo, že místo původního rozpočtu 12 miliard dolarů nakonec ty bloky budou stát možná 25 - 27 miliard dolarů, a že místo po roce 2020 budou dokončeny mnohem později. A tak investor investici úplně ukončil, a to přesto, že tam již utratil šest až osm miliard dolarů.

V prosinci 2006 Čína objednala dodávku čtyř reaktorů AP1000 ve verzi roku 2006. Očekávání dovozu většího počtu reaktorů, který měla zprostředkovat čínská společnost SPI, nebylo naplněno. Výstavba čtyř reaktorů byla v roce 2013 zahájena ve Spojených státech, v elektrárnách Vogtle a Summer. V současnosti Westinghouse nemá na svůj reaktor žádnou další objednávku.

Ve Velké Británii předložil Westinghouse koncept reaktoru AP1000 ke komplexnímu posouzení v roce 2007. Proces byl v roce 2011 na tři roky přerušen, neboť nikdo z britských zákazníků neměl o reaktor zájem. V roce 2017 bylo komplexní posouzení dokončeno a Westinghouse předpokládal objednávky na tři reaktory. Finanční kolaps Westinghouse s sebou ovšem nese riziko, že investoři od záměru objednat reaktory AP1000 ustoupí.

  Výstavba čtyř reaktorů AP1000 v Číně byla zahájena v letech 2009 a 2010 s plánovaným spuštěním mezi lety 2013 a 2015. Stavbu zbrzdily technické problémy, především s kvalitou hlavních chladicích čerpadel reaktorů. Čerpadla byla dodána do Číny poprvé v roce 2011, ale kvůli závadám klíčových částí musela být odeslána k úpravám zpět do Spojených států. Předepsanými zkouškami prošla čerpadla až na konci roku 2015. Spuštění reaktorů je očekáváno v roce 2017, případně o rok později. Čínská státní společnost SNPTC, která na stavbách zastupuje zájem investora, deklaruje, že výstavba všech reaktorů je v natolik pokročilé fázi, že jejich dokončení nezávisí na ekonomickém přežití Westinghouse. Oficiální vyjádření o překročení plánovaného rozpočtu nejsou k dispozici, neoficiální odhady hovoří o částce 1,5 miliard dolarů na jeden reaktor.

Westinghouse byl před bankrotem, vloni na podzim jej koupila kanadská firma a nikdo neví, co s ním bude. Řekněme si tedy, jaké podmínky by po dodavateli vyžadoval jakýkoliv rozumný a zkušený investor, pořádající otevřené výběrové řízení:

  1. Dlouhé a ověřitelné reference z předchozích podobných projektů
  2. Finanční stabilita a síla, dostatečné kapitálové krytí, které dá jistotu, že je dodavatel schopen zakázku dodat
  3. Složení všech předepsaných záruk (nabídkové, prováděcí i za platbu předem)
  4. Vytvoření konsorcia s maximálním zapojením českých firem
  5. Součástí zakázky musí být co nejvyšší % transferu technologií a školení obsluhy
  6. Dodavatel by měl pocházet ze stabilní, do přijatelné míry zadlužené země

Z uchazečů, kteří splní tyto požadavky, by měl být podle hnutí SPD vybrán dodavatel na základě nabízené technologie, ceny, dodací lhůty. Dodavatele musíme tedy vybrat na základě toho, co je výhodné pro Českou republiku, a ne dle toho, co je výhodné pro Spojené státy či jinou velmoc. Společná fotografie premiéra Babiše s prezidentem Trumpem v Oválné pracovně by byla za příliš vysokou cenu...

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama