1) Ve světle veřejně dostupných informací ke kauze prodeje OKD jsme se rozhodli vyzvat Bohuslava Sobotku k rezignaci na místo premiéra české vlády.
Sobotkův stranický přítel Gross rezignoval na místo premiéra české vlády kvůli nejasným statisícům. Není až tak důležité, že Gross stejně jako Sobotka rozpory v příjmech vysvětlují zneužíváním poslaneckých náhrad.
To, co je ale už dnes jasné je, že exministr financí Sobotka se zcela prokazatelně pokusil poškodit stát, když prosazoval prodej státního podílu v OKD za co nejnevýhodnější cenu pro stát a naopak za cenu extrémně výhodnou pro svého kamaráda Bakalu. Už tento fakt je trestným činem - je to porušení povinnosti při správě cizího majetku.
V posledních týdnech vyplavaly na povrch informace, které zásadně mění pohled na celou kauzu.
Premiér Sobotka tu přihrál státní majetek svému příteli Bakalovi s pomocí svého kamaráda a spolužáka advokáta Pokorného a celou akci později pokryl další přítel, úředník antimonopolního úřadu, kterého dnes Sobotka udělal náměstkem ministra dopravy.
Zároveň tato parta falšovala informace o prodeji jak pro Evropskou komisi, tak zřejmě i pro vládu a veřejnost.
Bohuslav Sobotka rozhodně není člověk, který by měl stát v čele země, kterou se pokusil okrást.
Proto premiéra vyzýváme k rezignaci na funkci premiéra.
2) Co se týče aktuálního programu Poslanecké sněmovny, budou se projednávat dvě novely zákonů hnutí Úsvit - první o ustanovení zákonné povinnosti péče řádného hospodáře pro všechny zástupce státu a druhá o exekutorech, která řeší stávající neúnosnou situaci této "státem posvěcené lichvy", jak říkám situaci kolem exekutorů.
První je novela zákona o majetku České republiky, která zcela jasně stanoví povinnost péče řádného hospodáře pro všechny zástupce státu. Je to zcela jasný a transparentní příkaz pro všechny, kdo nakládají s veřejným majetkem, aby hospodařili s maximální efektivitou.
Zcela příznačně tento zákon odmítla Sobotkova vláda - to není překvapivé, protože kdyby platil, tak pan Sobotka už dávno čelí obvinění a možná by už měl za privatizaci OKD odkroucených několik let trestu odnětí svobody.
To, že tady chybí jasný zákon o povinnosti zástupců státu spravovat odpovědně a pod trestní sankcí svěřený majetek, je zřejmé z toho, že za celou historii České republiky nebyl odsouzen ani jeden politik na celostátní úrovni za plýtvání a nehospodárnost s veřejným majetkem.
Naopak starostové a zastupitelé stíhaní jsou a jsou i odsuzováni poměrně často - a to proto, že povinnost spravovat majetek s péčí řádného hospodáře mají danou výslovně zákonem.
3) Další novela zákona hnutí Úsvit, která je naší prioritou a bude se na této schůzi projednávat, je změna exekučního řádu, která přináší tzv. teritorialitu pro exekutory. O zákonu se veřejně mnoho diskutovalo - já bych v této souvislosti znovu zdůraznil, že zákon by ukončil byznys s dluhy pro některé velké exekutorské velkopodnikatele. Další nepochybně příjemnou změnou by bylo zlepšení kontroly a dohledu nad jednotlivými kauzami. V dnešní době není možné zkontrolovat nějaké významnější procento kauz, které řeší velké exekutorské firmy, protože jde skutečně o desetitisíce případů.
Pokud se ovšem případy rovnoměrně rozloží na jednotlivé příslušné exekutorské úřady v regionech, pak samozřejmě bude dohled nad nimi také účinnější.
A další důležitou věci, kterou naše novela přináší, je také to, že zmizí část motivace exekutorů zákony porušovat a na maximum sdírat dlužníky.
Exekutorští podnikatelé dnes živí velký aparát a jsou nuceni bojovat a o maximální počet pohledávek a to údajně i tak, že vyplácí provize, což zvyšuje jejich náklady.
Navíc jde v případě naší novely o evropský standard - zákonem určenou teritorialitu nemají podle našich informací v Evropě exekutoři pouze u nás a na Slovensku.
Tomio Okamura – předseda hnutí Úsvit přímé demokracie