Více než polovina Čechů měla problémy vyjít s výplatou. Každý desátý si musí před výplatou půjčit, navíc 43 procent lidí žije od výplaty k výplatě. Před nouzovým stavem to bylo 28 procent lidí, ukázal průzkum úvěrové společnosti Fair Credit mezi 880 respondenty z konce dubna 2020, tedy ještě před energetickou krizí!
Podle průzkumu České bankovní asociace, do něhož se zapojilo 1102 respondentů ve věkovém rozmezí od 18 do 79 let, by polovina respondentů se svými úsporami vyšla až půl roku. Zhruba třetina lidí (33 %) má vytvořenou rezervu, která jim vystačí na tři měsíce, ale 18 % lidí by v případě výpadku příjmů dokázalo přežít jen pouhý měsíc.
To jsou opravdu varovná čísla dokazující, že současný vládnoucí systém vyhovuje jenom úzké vrstvě miliardářů, kteří těží ze svého monopolu a vlivu na politiky a média, a také vyhovuje nepřizpůsobivým, kteří pracovat nechtějí a pobírají dávky. Slušný pracovitý člověk, příslušník střední třídy, musí ze svých daní financovat tyto dvě parazitické struktury.
Ukazuje se, že současný ekonomicko-politický systém je kombinací toho nejhoršího ze socialismu i kapitalismu, jedná se o kombinaci neomarxismu s neoliberalismem. Tyto dvě ideologie se snoubí v totalitní Nový světový řád, který má zlikvidovat střední třídu, národy, rodiny a tradiční hodnoty jako pilíře starého řádu. Vidíme obrovské příjmové nerovnosti a že nejbohatší stále více bohatnou a chudí stále více chudnou.
Například americký miliardář Ray Dalio upozornil, že jedno procento nejbohatších Američanů dnes vlastní přes polovinu veškerého privátního majetku v zemi a s každým dnem majetkový přesun zdola na absolutní špičku pokračuje.
Dále 60 % Američanů se za posledních 50 let vůbec nezvedly reálné příjmy, zatímco zbytku těch bohatších stouply o 40 %. Desetině těch nejbohatších dokonce dvojnásobně. Dalio dále uvádí, že pouze polovina všech obyvatel USA má dnes vyšší reálný plat, než jaký měli jejich rodiče. V sedmdesátých letech minulého století přitom bralo více peněz, než jaká byla reálná mzda jejich rodičů, kolem 90 % pracujících.
OECD zase upozorňuje, že je současným systémem rapidně poškozována střední třída, která je vždy oporou stability společnosti.
Autoři studie OECD s názvem Vyždímaná střední třída na základě statistických dat ukazují, že se ve většině vyspělých zemí včetně České republiky střední třída potápí, protože pro mladou generaci je stále těžší tohoto statusu dosáhnout. Zatímco v generaci narozené po druhé světové válce patřilo ke střední třídě na 70 procent dvacátníků, mezi takzvanými mileniály je to 60 procent. Do střední třídy patří podle studie člověk, který vydělává od 75 do 200 procent mediánu. Ten v Česku činil na konci roku 2018 necelých 30 tisíc korun.
Cena za životní styl střední třídy podle studie roste navíc rychleji než inflace. Nejvíce rostou výdaje na bydlení. Výdělky středostavovských domácností dle studie za posledních deset let stagnovaly a medián v posledních 30 letech rostl třikrát pomaleji než u deseti procent nejbohatších obyvatel.
Problémem je i zadlužování. Zhruba jedna z pěti domácností utrácí více, než vydělává, a střední třída je tak zadlužená v průměru více než nejchudší i nejbohatší obyvatelé. Každá druhá rodina pak udává finanční potíže před výplatou a 40 procent lidí se cítí zranitelných v případě nenadálého zvýšení výdajů.